Do období mezi dvěma světovými válkami, které vonělo parfémy krásných hereček a benzínem z projíždějících kabrioletů, se můžete přenést prostřednictvím výstavy Třináct komnat První republiky, která je otevřena od 3. května do 25. října 2017 v Tančícím domě v Praze.

Galerie Tančící dům ve spolupráci s kurátorkou výstavy Janou Sommerovou dnes otevřela rozsáhlou tematickou expozici s názvem Třináct komnat První republiky.  „V Tančícím domě se přenesete v čase a zjistíte, jak se žilo v této zemi, když váš pradědeček zval prababičku do kina. Prababička ještě váhala nad novými trendy, zatímco z plakátů již v kožešině mávala kouřící špičkou noblesní dáma,“ popisuje atmosféru První republiky spisovatel a historik Petr Stančík.

Prohlídku můžete začít hned  v přízemí galerie, které je věnováno oblastem podnikání, sportu a politiky. Skutečným unikátem je rodinný kabriolet Walter z roku 1932, který si vynálezce, továrník a průkopník motorismu Josef Walter postavil výhradně pro svou osobní potřebu. Na celém světě existují pouze tři exempláře, a ten v Tančícím domě pochází z pozůstalosti hudebníka Petra Hapky.

Zvláště dámy budou nadšené  z originálních modelů, které vznikly v salonu královny prvorepublikové módy Hany Podolské, kterým je věnována komnata s módou. Velmi zajímavý je také příběh talentované módní návrhářky Lisy Mikové, která je židovského původu. Kvůli tomu byla její slibně načatá kariéra v salonu Podolské přerušena za 2. světové války, protože byla deportována do Terezína. Lisa však koncentrační tábor i další nástrahy osudu přestála a žije dodnes.

A nebyla by to ta správná prvorepubliková atmosféra, kdyby chyběla ukázka šatníku nezapomenutelné herečky Adiny Mandlové. Pokud patříte mezi příznivce krále komiků Vlasty Buriana, který byl zapáleným fotbalovým fanouškem, můžete si prohlédnout jeho sparťanský průkaz nebo nášivku na dres a další sportovní relikvie.

Výstavní okruh ve sníženém přízemí představí produkci České televize včetně kostýmů z novějších seriálů První republika či Bohéma nebo například oblek rady Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského.

První patro Tančícího domu patří umění a zahrnuje témata jako jsou výtvarné umění, architektura, poezie, film, divadlo a móda. Určitě vás okouzlí původní loutky a kresby Jiřího Trnky, Josefa Lady nebo Josefa Skupy.  Uvidíte zde výtvarné práce významných umělců, jako jsou František Drtikol nebo Josef Čapek. Potrpíte-li si za zajímavosti, zřejmě oceníte trojrozměrnou rekonstrukci plakátu 3 jazzové revue Osvobozeného divadla nebo bustu Voskovce a Wericha od sochaře Otakara Švece.

A která je ta slibovaná třináctá komnata První republiky? V Tančícím domě je jí expozice věnovaná skvělé operní pěvkyni Emě Destinové. Ta svým krásným hlasem a osobním šarmem okouzlila i samotného věhlasného zpěváka Enrica Carusa, který ji dokonce požádal o ruku. Destinová však odmítla a do své milované rodné země se stále vracela. Protože po celý svůj život zůstala věrnou vlastenkou, neváhala se za války zapojit také do odboje. Přesto nakonec dožila v zapomnění a chudobě v jižních Čechách. Alespoň teď, po letech se otevírá třináctá komnata jejího smutného osudu ve druhém sníženém přízemí Tančícího domu. Je zde vystavený originální nábytek z jejího bytu a nechybí ani ruka kostlivce Ivana, kterého Destinová vozila s sebou jako talisman pro štěstí po všech svých štacích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner