Novou vůní s názvem Madona vstoupil minulý týden do své třetí sezony unikátní Archiv vůní v klášteře Kladruby na Tachovsku. Kromě nové vůně namíchané speciálně pro národní kulturní památku čeká na návštěvníky upravená expozice rozšířená o nové vonné látky a parfémy. Připraveno je přes 120 vonných látek, řekl ČTK kastelán Milan Zoubek.

Parfém Madona národní kulturní památce přímo na míru namíchala profesionální parfemistka a garantka Archivu vůní Petra Hlavatá. „Je komponován jako pocta ženě a matce. Všechny ingredience mají vztah k tématu. Celá vůně je inspirovaná krásou kladrubského chrámu a Madonou – královnou nebes. Proto je ženská, květinová, jemná,“ popsala Hlavatá. Parfém bude prozatím v archivu k přivonění a ke zrání.

Zakoupit jej bude možné až v srpnu, kdy spolu s dalšími dvěma dříve namíchanými parfémy projde certifikací. Madona patří do triptychu vůní s názvem Monastery, který Hlavatá pro Kladruby vytvořila: Vůně Stella Santini se skládá z devíti základních ingrediencí orientálního parfumérství. Je to oud, santal, cedr, kadidlo, myrha, ambra, růže, jasmín a pižmo. Parfém Apotheosa je zase složen především z bylinných ingrediencí používaných v západním parfumérství – šalvěj, meduňka, levandule, nard, pelyněk a další. Ke každé vůni je namíchané také odpovídající kadidlo.

Návštěvníci mohou podle kapacity svých nosů přičichnout k velkému množství vonných látek. Esence a parfémy jsou v malých lahvičkách, takže si k nim lidé mohou snadno přivonět. Vonné látky jsou rozdělené do tří skupin – v první jsou esence a esenciální oleje, v druhé rostlinné látky, tedy dřevo, květy, pryskyřice a další části bylin a dřevin, popsal Zoubek. V třetí části jsou orientální vonné složky a originální vůně od Hlavaté.

Archiv vůní vznikl v přízemí bývalé latinské školy kláštera v roce 2015. Kromě archivu klášter nabízí mimořádné prohlídky Lapidária vůní v ambitové chodbě, kde je téměř 30 soch z řecké a římské mytologie z dílny Matyáše Bernarda Brauna. K deseti sochám vyrobila Hlavatá konkrétní vůně charakterizující jejich božské vlastnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner