Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě v Praze bude celý příští týden patřit designu. Perla českého funkcionalismu bude hostit v pořadí již třetí ročník festivalu Czech Design Week. Návštěvníkům nabídne módu a šperky od nezávislých autorů, módní přehlídky, výstavu českých hodinek ale i užitkový porcelán, sklo či nábytek.

Přehlídka designu autorů nezávislé scény se uskuteční v budově bývalého Domu uměleckého průmyslu od architekta Oldřicha Starého, jež od svého dokončení v roce 1936 dlouhá léta sloužila jako centrum uměleckého průmyslu. Od 80. let minulého století chátrala, v posledních letech se do ní však design a umění pomalu vrací, například prostřednictvím kulturního prostoru DUP36, který vznikl v podzemní části budovy. Při příležitosti festivalu Czech Design Week se nyní po dvaceti letech otevře i zbývajících pět podlaží slavného domu.

Na nich se představí nezávislí autoři z oblasti módy, šperkařství i užitého umění. Módu zastoupí například značka Stinak, jež se věnuje výhradně pánským oděvům, Gema Romero, Déccada nebo Nikola Zezulová. Brněnská značka Wolfgang nebo designérky Kateřina Plamitzerová a Josefína Bakošová předvedou svou tvorbu prostřednictvím módních přehlídek.

Ze šperků a módních doplňků patří mezi nejzajímavější vystavovatele proslulá Preciosa, která se podílela na vzniku jedinečného, křišťály posetého, Playstationu, jenž bude v rámci festivalu vydražen pro charitativní účely. Minimalistické šperky z plexiskla představí značka Ová, moderní 3D tištěné ozdoby pak značka Vo-ka. Módní doplňky zastoupí Two Lines, značka punčocháčů PipiPunk nebo značka designových brýlí Zew. Pánové rovněž mohou využít služeb tradičního pánského holičství Eddie’s Barber.

Na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program, plný hudby, výstav a diskuzí s umělci. Česká značka tradičních hodinek Prim nabídne výstavu, jejíž instalaci navrhl Cyril Dunděla a Ondřej Lalák, designeři značky promluví i na přednášce o cestě na vrchol, která se uskuteční ve středu 10. května. Rodinný pivovar Zichovec uvařil pro Czech Design Week limitovanou řadu piva, kterému nechybí speciální designový obal. Organizátoři akce rovněž vyhlásili soutěž „Podivná výloha“. Zájemci mohou posílat fotky s nejzvláštnějšími výlohami v Praze, vítěz bude odměněn poukazem na relaxační pobyt v Lázních Bělohrad.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner