Jak se navrhuje šperk? Co stojí za procesem šperkařské tvorby? Jaké materiály, tvary a přístupy jsou v oblasti šperku aktuální? A co nabízí nastupující generace českých šperkařů? Nejen to se návštěvníci mohou dozvědět na výstavě s názvem Š-P-E-R-K v Galerii Czechdesign v Praze.

Výstava, jež potrvá až do 16. června, si klade za cíl představit veřejnosti to nejlepší ze současné produkce mladých designérů a čerstvých absolventů uměleckých oborů. Diváky rovněž nechá nahlédnout do procesu vzniku šperku, představí nové materiály, koncepty, příběhy i současné přístupy. Velkou část vystavovaných exponátů dokonce bude možné i zakoupit.

Na výstavě bude zastoupena převážně silná generace designérů z UMPRUM, kteří se na svou profesionální dráhu připravovali v ateliéru K. O. V. pod vedením legendy českého šperku Evy Eisler. Do roku 2007 ateliér vedl profesor Vratislav Karel Novák a nesl název Kov a šperk. Jedná se o ateliér, ze kterého vzešla většina českých úspěšných šperkařů a který slaví úspěchy i v mezinárodní konkurenci, například na největším evropském veletrhu Schmuck.

Ateliér K. O. V. je znám svým progresivním přístupem, inovativními procesy, netradičními materiály, recyklací a konceptuální tvorbou. Pohybuje s v různých měřítkách, od architektury přes sochařské objekty až ke šperkům. Studenti se tak setkávají s novými možnostmi, materiály a způsoby, jak je využívat.

Tentýž předmět může být současně broží zdobící lidské tělo, imaginárním zvětšením se z něj může stát svébytná plastická struktura i prostorová skica budoucí architektury,“ popisuje ateliér teoretička designu Lada Hubatová Vacková.

Z ateliéru Evy Eisler se na výstavě představí například Karla Olšáková se svou kolekcí Primitive, obsahující netradiční šperky z břidlice, nebo Kateřina Matěchová a její brože z dřevěné drtě, pryskyřice a stříbra. Chybět nebude ani kolekce Dragon spirit Markéty Kratochvílové, vítězky letošního ročníku Czech Grand Design, která svou tvorbu přiblížila v rozhovoru pro FORUM 24.

Vedle generace z pražské UMPRUM výstava představí také tvorbu studentů a absolventů Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni.  Zastoupena bude například tvorba mladé designérky Evy Hegedusové nebo Adély Doušové Schicker.

Mezi dalšími vystavujícími budou například Kristýna Malovaná, Hanuš Lamr, Eliška Lhotská nebo Nastassia Aleinikava.

Výstava probíhá v Galerii Czechdesign na adrese Vojtěšská 3 v Praze. Otevřeno je od pondělí do pátku od 12 do 19 hodin.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner