Sezona chřestu je v plném proudu. Ať už sáhnete po křehkém zeleném, nebo smetanovém bílém, určitě vybírejte ten český. Díky kvalitě půdy má právě Český chřest mimořádně lahodnou chuť, v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku roste zhruba na 150 hektarech a zájem o tuto zeleninu stále roste. Český chřest byl slavný už kdysi dávno v historii, dodával se například na císařský dvůr ve Vídni, do Německa či do Říma. Aktuálně jej firma jej dodává do sousedních zemí, ale třeba i do Dubaje pro královskou rodinu.

Bílý chřest roste pod plachtami bez přístupu světla, zelený naopak na světle. Existuje i druh fialový. Všechny velmi rychle dorůstají, v době sezony až o 8 cm za den. Proto se musí se sklizní pospíchat a po ní by se měly výhonky rychle zchladit, aby nezhořkly.

Chřest by se měl ideálně konzumovat v den sklizně, nebo co nejdříve po ní. Čerstvý chřest na poklep „zvoní“ a je hladký, lesklý a při pokusu o ohnutí vždy praskne. Jakmile začne být zažloutlý a gumový, už není ve správné kondici a takovou zeleninu nekupujte.

Kam pro něj a co s ním?
Chcete-li si uvařit chřest doma, pak nejlepší je koupit jej na trhu, ale k sehnání je i v supermarketech. Bílý chřest oloupejte, u zelného to není potřeba. U všech druhů odkrojte dřevnaté konce. Poté chřest vařte i se slupkami v osolené vodě s kapkou citronu a trochou másla. Pro zmírnění hořkosti doporučují šéfkuchaři přidat do vody taky půl lžičky cukru. A jak dlouho vařit? Zelenému chřestu stačí 4-5 minut, bílý potřebuje asi 10 minut do změknutí. Slupky vyhoďte, vývar uchovejte a použijte jej jako základ chřestové polévky, samotný chřest se pak podává jako teplý předkrm s na másle opraženou strouhankou, případně i s holandskou omáčkou, jeho využití je však široké – od polévek, před přílohy až po dezerty. Dokonalé delikatesy se můžete naučit vařit již tento víkend na Kurzu vaření chřestových specialit ve Škole vaření Chefparade.

Pokud si na vaření netroufáte sami, nebo nemáte chuť či čas, využijte sezonní nabídku některé restaurace. Perličkový salát s chřestem a jahodami nabízí například pražská restaurace Equilibrista, celé luxusní chřestové menu najdete v nabídce podniku Mlýnec, Špárgl párty se bude konat také v Hostinci U Hubálků v Kostelci nad Orlicí, chřestovou zmrzlinu ochutnáte v restauraci CottoCrudo v Praze. Chřestové „kapučíno“, salát s avokádem a avokádovým prachem a s konfitovaným králičím stehnem má v aktuálním menu také pražská restaurace Bastion, jejíž sommelier Miroslav Mahel radí: „K tomu se výborně hodí Muscat ze Zámeckého vinařství Třebívlice. Chřest se také skvěle snoubí i s veltlínem a sauvignonem.“

Sushi s chřestem
Jako gastronomickou delikatesu můžete také ochutnat speciální sushi menu od Sushiqeen. „Každý rok čekám na český čerstvě sklizený zelený a bílý chřest z Hostína, se kterým náš šéfkuchař Yuki dokáže vymyslet opravdové sushi delikatesy. V nabídce máme v nigiri sushi například mořského vlka s chřestem, v maki sushi pak třeba úhoře unagi s chřestem, avokádem a okurkou, nebo krevetu s chřestem, avokádem a oranžovým kaviárem.“ Objednávat můžete zde.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner