V Galerii architektury v Brně zahájil dnes v 18 hodin retrospektivní výstavu svých prací jeden ze současných předních architektů Robert Konieczny, autor tří nejlepších domů světa, který byl jedenáctkrát nominován na evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award.

Robert Konieczny přijel osobně zahájit světovou premiéru retrospektivní výstavy svých prací do brněnské Galerie architektury. Poprvé zde bude prezentována dvacetiletá práce jeho ateliéru KWK PROMES, a to prostřednictvím velkoformátových fotografií, plánů, modelů, videí i osobní zpovědi architekta. Výstava je součástí festivalu Archikultura 2017 a připravila ji Galerie architektury Brno za podpory ostravského Kabinetu architektury. Po své brněnské premiéře výstava poputuje do dalších českých a evropských galerií.

„Na rozdíl od mnoha svých kolegů je Konieczny proti přílišné estetizaci architektury. Ve svých návrzích nejvíce usiluje o vytvoření logického prostoru. Podstatou navrhování pro něj není pouhé skládání funkcí do připraveného rámce, ale především hledání racionálních prostorových řešení, vhodné formy a funkce,“  popisuje Konieczneho práci ředitel galerie Gabriel Kurtis.

Na přelomu roku zaujal Robert Konieczny světovou veřejnost domem ARCHA v polských Beskydech. Respektovaný časopis Wallpaper ho vyhlásil nejlepším domem světa roku 2017. Poslední realizace, Centrum Dialogu Przelomy v polském Štětíně, získala na Festivalu architektury v Berlíně prestižní ocenění Nejlepší stavba světa roku 2016.

Nadčasovost projektů Roberta Konieczneho vyplývá z logiky, s níž vznikají. Prvotní koncept je vždy reakcí na zadání klientů, přesto se v něm neztrácí architektovy vlastní vize. Specifické požadavky –  jako vytvoření maximálního soukromí (Safe House), reprezentativního vjezdu do domu pro sběratele umění (Autofamily house) nebo obývacího prostoru, kde se stírají hranice mezi interiérem a exteriérem (Living-Garden House) – jsou pro Konieczneho impulzem k přetvoření zavedených typologií. Architekt se jimi inspiruje, hraje si s nimi a často je zcela mění. Každý jeho dům tak sám o sobě vytváří novou typologii.

Výstava bude otevřena od úterý do neděle od 10.00 do 18.00 hodin a potrvá do 11. června 2017.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner