Lumíci jsou malá stvoření s divokou pověstí. V 17. století přišli přírodovědci s názorem, že lumíci, kteří se náhle objevují ve velkém množství a zdánlivě odnikud, se spontánně rodí na obloze a pak padají na zem jako déšť. Prozaická pravda je, že migrují ve velkých skupinách.

Někteří lidé si také mysleli, že lumíci explodují, pokud se velmi rozzlobí. To je samozřejmě také mýtus. Samozřejmě, lumíci jsou opravdu jedni z nejvíce hněvivých hlodavců, ale většinou se jejich hněv převede do bojů s jinými lumíky. Lidé pravděpodobně přišli s představou vybuchujících lumíků poté, co viděli rozpáraná těla lumíků, která za nimi zůstávala po jejich migraci.

Existuje však jeden mýtus, který se pevně držel. Každých pár let skupiny lumíků páchají masovou sebevraždu skokem z útesů do moře. Instinkt je údajně pohání, aby se zabili, kdykoli se jejich populace stává neudržitelně velkou.

Jenomže to tato zvířata nedělají. Tento konkrétní mýtus je však založen na některých skutečných rysech jejich chování. Lumíci mají každé tři nebo čtyři roky populační boom.  Když se jejich koncentrace stane v jedné oblasti příliš vysokou, vyrazí velká skupina hledat nový domov. Lumíci umí plavat, takže pokud se dostanou k vodní překážce, jako je řeka nebo jezero, mohou se pokusit je překročit. Nevyhnutelně se jich několik utopí. Ale stěží je to sebevražda.

Proč je mýtus masové sebevraždy tak široce rozšířený? Za prvé poskytuje neodolatelnou metaforu lidského chování při slepém následování davu. Během minulého století mýtus vyjadřoval moderní obavy z toho, jak může být individualita pohlcena a zničena masovými jevy, jako jsou politická hnutí nebo spotřebitelská kultura.

Ale největší důvod jsou záměrné podvody. Disneyův film o přírodě z roku 1958 White Wilderness měl ukázat sebevražedný skok lumíků. Filmaři toužící po dramatickém záběru tlačili desítky lumíků z útesu, zatímco kamery točily.

Tehdy to vypadalo jako obraz krutosti přírody. Dnes už víme, že to bylo představení ukazující krutost lidí.

(Za použití materiálu z Britannica.com)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner