Katedra designu textilní fakulty Technické univerzity v Liberci slaví významné jubileum. V letošním roce uplyne 25 let od jejího založení. Vznikla v roce 1992 a zpočátku nabízela studijní obor Textilní a oděvní návrhářství, o deset let později poté otevřela druhé studijní zaměření Sklo a šperk, které má své hlavní zázemí v ateliérech v Jablonci nad Nisou. V jablonecké univerzitní Galerii N rovněž probíhají výstavy absolventů, které katedra uspořádala v rámci oslav výročí.

Za 25 let absolvovalo katedru více jak 700 absolventů,“ uvedla její vedoucí Renata Štorová. Liberecká katedra má v rámci českého designu specifické postavení, především z hlediska důrazu na technologie a úzkému propojení s ostatními obory Technické univerzity. Studenti se učí nalézat dialog s novými technologiemi a materiály, z nichž vznikají zcela nové koncepty.

Výstavy zahájili absolventi oboru Textil a oděv, z něhož vzešlo několik významných osobností české módní scény. Vystudovala jej i nejznámější česká propagátorka slow fashion Kamila Boudová. Z Liberce pokračovala ve studiích v Paříži, stála u zrodu Fashion Revolution Česká republika a založila společnost Moyomi, jež pořádá kurzy a semináře o udržitelné módě. Úspěch sklízí i designér Jakub Neufuss, účastník prestižní mnichovské přehlídky Talente a spoluzakladatel studia Skubb, jenž bylo oceněno nominací na cenu Czech Grand Design 2015.

Mezi další úspěšné absolventy patří například Michaela Voňková, jež spolupracovala s návrhářkou Beatou Rajskou, či Pavla Říhová, designérka moderních 3D šperků. Na výstavě představila svou současnou tvorbu i Gabriela Pustková, která se věnuje bytovému textilu a vytváří autorské gobelíny, či designér Ondrej Bederka, jenž působil jako asistent francouzského návrháře Frederica Alzry.

Hned poté se v jablonecké galerii představili absolventi oboru Sklo a šperk, jenž v letošním roce slaví 15 let od založení. Na výstavě, která potrvá až do 26. května, lze shlédnout práci třiceti mladých tvůrců. K vidění jsou nejen šperky, ale i volná či zakázková tvorba. Návštěvníci si mohou prohlédnout například ručně foukané sklenice z dílny Martina Jakobsena, křišťálový set od Márii Brožové Giňové vytvořený pro Crystal Bohemia, nebo urny pro zvířata od Kateřiny Šípové, které vznikly pro Memory Crystal.

Svou tvorbu představí i designérka Petra Vojtíšková, jež byla v roce 2015 nominovaná na prestižní Cenu Stanislava Libenského. „Studium designu v Liberci je specifické tím, že fakulta textilní má silné zázemí v technice. Jako designéři jsme se naučili hodně o materiálech, o sklu i o textilu. Vždy, když jsem stála před nějakým technickým problémem, zeptala jsem se našich pedagogů a oni mi dokázali věc po technické stránce vysvětlit a poradit mi. Jistota v tom, že máte za kým jít pro radu, byla pro mě při studiích zásadní,“ popsala přínos liberecké katedry designu Vojíšková.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner