Stephen Hawking se opět pustil do apokalyptických předpovědí. Respektovaný teoretický fyzik varuje, že lidstvo se musí v příštím století stát multiplanetárním druhem, pokud nechceme zaniknout. V loňském roce prorokoval, že náš čas vymezený pro pobyt na Zemi je asi 1000 let. Proč zrovna tisíc let, není jasné, krom toho, že brzo se objeví jeho nový dokument o kolonizaci Marsu.

Co by to znamenalo v praxi a na jaké obrovské problémy by takové stěhování lidí do jiných světů přineslo, upozorňuje autorka Sarah Fecht na webu Popular Science (www.popsci.com).

Země jistě stojí před velkými problémy, včetně změny klimatu, přelidnění, epidemiemi a ohrožení ze strany asteroidů. Ale předtím, než se rozhodneme utéct z této planety jako akční hrdina, který z něčeho vyskočí před explozí, pojďme na chvíli přemýšlet.

Určitě by bylo skvělé mít záložní civilizaci pro případ, že asteroidy zničí celý život na Zemi. A bylo by to jedna z nejzajímavějších věcí, jaké kdy lidstvo udělalo. Ale co by to skutečně vyžadovalo?

Bylo by třeba najít nový domov pro lidstvo. Mars je zřejmá volba, protože je blízko, ale není zrovna druhá Země. Ve skutečnosti je pravděpodobně mnohem horší než Země. Má toxickou půdu, mrazivý chlad a vzduch je nedýchatelný. Jakákoli marťanská kolonie by se pravděpodobně spoléhala na pravidelné balíčky posílané z domova, což by nefungovalo dobře, pokud by Země sama byla ve velkých problémech.

Pokud opravdu chceme najít dokonalý domov daleko od domova, mohli bychom se podívat na další hvězdné systémy: s miliardami planet v Mléčné dráze je dobrá šance, že některé budou mít vodu, zemi a dýchatelný vzduch. Ale zatím jsme nenalezli dvojče Země a naše dalekohledy nemají takové rozlišení, které by nám mohlo podrobně říci, jaká přesně nějaká exoplaneta (tedy planeta mimo naši Sluneční soustavu) je. Také by trvalo stovky let, než se tam lidé dostanou. A pokud by cestující nezemřeli, pravděpodobně by se vyvinuli ještě předtím v nový druh.

Do nového světa bychom také museli dostat hodně lidí, abychom zajistili přežití lidského druhu. Malé kolonie podléhají genetickým anomáliím kvůli vzájemnému křížení a jsou zranitelné, když dojde k poranění při nehodách.

Mise NASA na Mars bude pravděpodobně mít jen šest osob. Soukromá společnost SpaceX chce vyvinout systém meziplanetární dopravy, který by umožnil vyslat současně stovku marťanských osadníků, ale v tuto chvíli to není nic jiného než záležitost představivosti.

Mezihvězdná cesta je ještě náročnější, protože nemáme ani ve svých představách nějakou kosmickou loď schopnou podporovat tisíce lidí po staletí na mezihvězdné cestě.

A v každém případě je tu vždy politicky nabitá otázka: Kdo půjde a kdo tu zůstane? Ti, kdo jsou chudí a nějak znevýhodnění?

Pokud opravdu chceme prosperovat na jiné planetě, budeme pravděpodobně muset přizpůsobit životní prostředí tak, aby vyhovovalo našim potřebám. Jistě, možná bychom byli schopni Mars učinit podobným Zemi, ale to by trvalo asi sto tisíc let, aby se atmosféra stala dýchatelnou. Nikdo se zřejmě nechystá vyjít zítra ven v plynové masce.

Za takové cestování by bylo třeba dost zaplatit. Cesta NASA na Mars by měla stát až 1,5 bilionu dolarů a to jen pro první posádky. Přílety dalších osadníků by stály další stovky milionů dolarů.

Plán SpaceX na vybudování meziplanetárního dopravního systému zní skvěle, ale generální ředitel společnosti dost otevřeně řekl, že společnost nemá tušení, jak za takové plavidlo zaplatit.

A kdo by zaplatil kolonizaci Marsu? Proč by americká vláda utrácela veškeré peníze na udržení tamní kolonie? Co bychom za to dostali, kromě lepších šancí na přežití našeho druhu? Bude Marťanská kolonie produkovat něco cenného, kromě (zjevně úžasných) vědeckých objevů, které by z ní vyplynuly?

Určitě existuje několik bohatých pozemšťanů, kteří jsou ochotni zaplatit miliony dolarů za cestu a bydlení na cizím světě, ale většina lidí, kteří by chtěli letět na rudou planetu, zase doufá, že se pak vrátí domů.

Historie má tendenci se opakovat. Dokonce i kdybychom úspěšně kolonizovali jinou planetu, budeme muset vyřešit všechny problémy, kterým Země v současné době čelí. Naše technologie jsou nebezpečné i v tom, že by zničily životní prostředí i na jiných planetách a epidemie a asteroidy by mohly marťanské osídlení zničit mnohem snáze, než by se to mohlo povést u celé populace na Zemi.

Televizní show, kterou Stephen Hawking propaguje, je o tom, jak lidská vynalézavost řeší problémy kolonizace Marsu. Tak určitě… Pokud dokážeme zjistit, jak přežít v úplně cizím světě, pak můžeme přijít i na to, jak přežít v našem vlastním domě – a to snad mnohem snadněji a levněji, než nabízí tato alternativa.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner