Oblast antikoncepce možná zažije nový průlom, který zatím zní až příliš nadějně. Výzkumníci našli potenciální novou formu kontroly porodnosti, která by mohla vyřešit řadu problémů a nabízí možnost účinku pro obě pohlaví, nemá žádné hormonální vedlejší účinky a dokonce může být i plánem B, který neznepokojuje odpůrce potratů.

V nově publikované studii vědci z UC Berkeley ukazují, jak dvě chemikálie, které se nacházejí v rostlinách, mohou způsobit, že se spermie nebudou moci zavrtat do vajíčka. Tradičně se zatím antikoncepce pokoušela zastavit spermie, aby se do vajíčka nedostala.

Lidské spermie musí cestovat 24 000krát větší dálku, než je délka jejich těla, aby dosáhly vajíčka. To dělají pohybem ocásku ze strany na stranu. Jakmile spermie dosáhne vajíčka, přepne se na „techniku ​​vývrtky“ a tlačí hlavu přes ochrannou vrstvu vajíčka. Tento konečný krok směrem k početí je umožněn tím, že se do ocásku tlačí množství iontů vápníku.

Spermie má unikátní iontový kanál. Když se spermie dostanou blízko vajíčka, tento iontový kanál se aktivuje. Vědci, kteří vedli tuto studii, testovali chemické sloučeniny, které by mohly tento závěr „sabotovat“. Zjistili, že látky lupeol a pristimerin vykazují nejslibnější výsledky.

Tyto rostlinné chemikálie se nacházejí v rostlinách, které lidé po dlouhou dobu konzumují. Lupeol se nachází v aloe, stejně jako v ovoci a zelenině jako jsou hrozny, olivy a zelí. Pristimerin je o něco méně rozšířený a pochází z révy, která je technicky známá jako Tripterygium wilfordii, ale je častěji nazývána „bůh hromu „. Čínská bylinná medicína používá vinnou révu často.

Vědci zjistili, že tyto chemické látky dokázaly odstranit přirozené reakce spermií na progesteron a říkají, že tato metoda je desetkrát účinnější než jiné formy antikoncepce, které jsou v současné době na trhu. Výzkumní pracovníci je nazývají „molekulární kondom“.

Profesorka Polina Lishko, jedna ze tří lidí, kteří jsou pracovníky týmu, chce založit společnost, která nabídne to, čemu říká „univerzální antikoncepce“. To znamená, že je vhodná pro muže nebo ženy. Mohla by být dodána prostřednictvím kožní náplasti nebo vaginálního kroužku a mohla by být dokonce i nouzovou antikoncepcí. Ti, kdo některé druhy antikoncepce z morálních důvodů kritizují, protože brání, aby se oplodněné vajíčko připojilo k děloze, by mohli být spokojeni, protože vajíčko není v tomto případě oplodněno.

Největší překážkou rozvoje této metody mohou být výrobní náklady. Tým hledá levnější způsob, jak by bylo možné získat potřebné chemické látky, které jsou v rostlinách přítomny jen na velmi nízké úrovni.

Zkoušky na primátech již začaly a výsledky se očekávají do konce roku. Pokud vše půjde dobře, zkoušky s lidmi by mohly být dokončeny během několika málo let.

(S použitím materiálu z http://gizmodo.com)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner