K tomu, aby vaše domácnost fungovala na jedničku, stačí položit pár kabelů nebo si pořídit bezdrátové zařízení, speciální software a mobil nebo tablet. A vy se místo ubíjejících každodenních povinností můžete naplno věnovat své práci, rodině nebo sportu a jiným oblíbeným činnostem.

Děláte chybu, pokud si pod pojmem „chytrý dům“ představujete monstrum plné kabelů a červených kontrolek, které se kdykoli může vymknout vaší kontrole. Skutečnost je daleko příjemnější. Jde totiž o přítele, který se respektuje životní styl vaší rodiny. Díky němu ušetříte spoustu času, energie a navíc získáte komfortnější bydlení. Už nebudete marnit čas otravnými rutinními činnostmi, jako jsou vytahování žaluzií, nastavování termostatu nebo hledáním ovladačů k různým domácím spotřebičům. Tohle všechno a k tomu ještě plno dalších věcí včetně rozsvěcení světel, regulace topení v závislosti na venkovní teplotě, výběru hudby podle vaší momentální nálady po celém domě včetně garáže a dobité baterie v elektromobilu, který si možná za pár let pořídíte, automatizovaná domácnost zařídí za vás.

Skvělé je, že ani při odchodu z domu či dokonce odjezdu na dovolenou už nemusíte kontrolovat, jestli je všechno v pořádku. Postačí jedno „kliknutí“  a domácnost sama přejde do zabezpečeného režimu. Stáhnou se žaluzie nebo bezpečnostní rolety, aktivuje se zabezpečovací systém, sníží se teplota v domě, vypnou se nepotřebné elektrické spotřebiče a odpojí se přívod plynu. Všechno se samo vyřeší a vy se nemusíte bát, že jste zapomněli vypnout plyn nebo jste nechali kulmu v zásuvce.

Chcete vědět, co se děje ve vašem domě,  když nejste doma? Nebo jestli u vás třeba někdo nezvoní? To všechno můžete sledovat díky aplikaci v mobilním telefonu nebo tabletu a v případě potřeby můžete ihned zareagovat. To se samozřejmě týká i různých nepředvídatelných situací, jako jsou požár, snížení teploty v místnosti, změna počasí nebo vniknutí cizích osob do domu. Smart home to ihned rozpozná a leckterou nesnáz vyřeší i sám za vás.

Říkáte si, co se stane, dojde-li k výpadku proudu? I na to jsou chytré domy připraveny. Okamžitě vás o tom informují pomocí SMS zprávy nebo jiným zvoleným způsobem. Mezitím ale miniserver, který řídí chod celého domu, stále pracuje díky záložnímu zdroji. Při déle trvajícím výpadku může třeba spustit generátor energie.

Život v chytrém domě vlastně připomíná let letadla s autopilotem. Když se nechcete věnovat řízení, necháte to prostě na něm. Bezesporu je to pro většinu z nás velmi lákavá představa. Ale proč si to nevyzkoušet i v reálu? Jednou z takových možností je navštívit showroomy společnosti Loxone, nebo přímo vzorovou domácnost v sídle firmy v Českých Budějovicích. Tady na ploše cca 200 m² uvidíte nejen, jak fungují běžné místnosti, jako obývací pokoj, ložnice či koupelna, ale i třeba sauna nebo krb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner