Dne 20. května 1873 si obchodník Levi Strauss a krejčí Jacob Davis nechali registrovat patent na výrobu kapes zpevněných měděnými nýty u kalhot, a dali tak vzniknout ikonickému kousku, který nechybí takřka v žádném šatníku. Legendární džíny dnes oslaví své 144. výročí.

Při této příležitosti uvádí značka Levi’s další díl dokumentárního seriálu The 501 Jean: Stories of an Original, který mapuje vliv ikonických džín, s původním číslem šarže 501, na kulturu. V pořadí již pátá epizoda je věnována hudbě. Kultovní pětsetjedničky se průběhu několika desetiletí objevují na pódiích, před nimi i v zákulisí. Dokument zkoumá jejich vzájemné propojení a ukazuje, jak jednotlivé hudební subkultury ovlivňovaly svět. V dokumentu promluví významné osobnosti hudebního světa napříč žánry – soulová zpěvačka a držitelka Grammy Solange, proslulý rapper, producent a herec Snoop Dogg, country zpěvák Dwight Yoakam, hudebnice a malířka Kilo Kish a mnoho dalších.

V rámci oslav je rovněž připravena limitovaná kolekce 501 Day Celebration, obsahující tři nejslavnější kousky značky Levi’s – džíny, šortky a džínovou vestu – v netypickém provedení. Kolekce v omezeném počtu symbolických 501 kusů je výjimečná ručním zpracováním moderních výšivek, záplat, ošoupáním a rozedráním denimu. Inspirací byly akcenty typické pro centra americké hudby – netopýři pro Austin, most Golden Gate pro San Francisco, Folk City v Greenwich Village pro New York nebo hudební čtvrť Music Row pro Nashville.

Legendární levisky si oblíbily hvězdy stříbrného plátna jako Marilyn Monroe, James Dean i Marlon Brando, spisovatel Jack Kerouac, malíř Jackson Pollock, zakladatel firmy Apple Steve Jobs i řada rockových legend, v čele s Kurtem Cobainem.

Podívejte se na poslední díl dokumentárního seriálu o kultovních pětsetjedničkách:

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner