Výstava s názvem „Recyklace – šijeme, přešíváme, přeplétáme“, kterou připravilo Moravské zemské muzeum v Brně, přestaví současný fenomén „slow fashion„, o kterém jsme psali zde, v kontextu historie. Aktuální trend recyklování oděvů a textilu bylo pro naše předky běžnou součástí života.

Expozice textilní tvorby, zahrnující oděvy, módní doplňky, ale i hračky či bytový textil z 20. století a modely některých současných návrhářů a designérů, reaguje na současné společenské dění ve světě, v němž se produkují nové a nové věci, bez ohledu na životní prostředí. Stále více lidí však tento bezhlavý konzum odmítá a snaží se o zpomalení. Čím dál častěji se setkáváme s pojmy jako bez odpadu, lokální, BIO produkt, recyklace či upcyklace.

Tento přístup lze uplatnit na věci denní potřeby, od potravin, nábytku po kosmetiku, a v neposlední řadě rovněž v oblasti módy. Slow fashion, aneb pomalá, udržitelná móda, oslovila řadu lidí, kteří se odklánějí od masové produkce módního průmyslu a navrací se k originálním oděvům.

Díky těmto nadšencům vznikají pomocí přešívání starých textilií, poctivým zpracováním a použitím  kvalitních přírodních materiálů, výjimečné šaty,“ uvádí kurátorka výstavy Terezia Ondrová.

Ovšem to, co je v současné době velkým módním trendem, bylo v minulosti běžnou součástí života. Stejný způsob práce – přešívání, přeplétání, ruční šití či využití přírodních materiálů – byl znám našim předkům odedávna. Vedly je k tomu různé podněty – chudoba, nedostatek materiálu v období první i druhé světové války, v době hospodářské krize, ale často také šetrnost a úcta k lidské práci.

Výstava, jež se koná v Paláci šlechtičen na adrese Kobližná 1 v Brně, bude otevřena až do 1. října 2017.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner