Vypuštění ruského vesmírného dalekohledu Spektr-UF (ruské verze Hubbleova teleskopu) se kvůli nedostatkům ve financování projektu nejspíš odloží. Informovala o tom v úterý agentura TASS s odvoláním na zdroj z ruské kosmické agentury Rosskosmos. Nejbližší možný termín vypuštění teleskopu by se tak posunul na rok 2024.

Plány na projekt vesmírného teleskopu Spektr-UF pocházejí z 80. let. Rusko ho chtělo vypustit do vesmíru už v roce 1997. Ruští vědci chtějí pomocí nového teleskopu zkoumat fyzikální procesy v raném vesmíru, vznik hvězd a vývoj galaxií, atmosféry planet a komety nebo procesy, které vedou k pádu vesmírných objektů do takzvaných černých děr. Termín vypuštění teleskopu ruské úřady už několikrát posunuly, naposledy na rok 2021.

„Navrhují se škrty v rozpočtu projektu a to bez kompenzace nákladů až do roku 2020. To znamená, že naplánovaný termín vypuštění teleskopu (rok 2021) není reálný, nejbližší možný termín by se posunul minimálně na rok 2024,“ řekl spolupracovník agentury.

Vliv na vypuštění teleskopu mají podle zdroje agentury TASS především vleklé schvalování dokumentů, pomalý proces uzavírání smluv Rosskosmosu a dále opožděné platby za již provedené práce. Rosskosmos tak například zatím nezaplatil britské firmě e2v za výrobu součástek teleskopu.

Jak jsme tu již psali, ruský kosmický program poznamenalo v posledních pěti letech několik nepříjemných nehod. 24. srpna 2011 se nákladní loď Progress s nákladem pro ISS nedostala na správnou oběžnou dráhu a zřítila se. Progressu se nepovedlo oddělit od nosné rakety Sojuz.  2. července 2013 se nosná raketa Proton-M zřítila krátce po startu údajně kvůli špatně namontovaným součástkám. 29. dubna 2015 Rusko sdělilo, že ztratilo možnost řízeného zániku kosmické lodi Progress, které se po startu nerozevřely vysílací antény. Loď se kromě toho dostala na špatnou oběžnou dráhu. Progress pak 8. května sestoupil do atmosféry, kde shořel. A 1. prosince 2016 – se nákladní loď Progress nedlouho po startu zřítila po dvou dnech obíhání Země a její trosky dopadly nejspíš v Tuvské republice poblíž hranic s Mongolskem. Tým kosmonautů opouštějí zkušení lidé.

Bez peněz se tak drahá záležitost, jako je kosmický program, dělat nedá. Zlepšení zřejmě není v dohledu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner