Výstava Nájemní bydlení/Zapomenutý segment české architektury – včera, dnes a zítra probíhá až do 16. června 2017 v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Jejím cílem je zmapovat nájemní bydlení u nás i v Evropě, téma, o němž se u nás v posledních 25 letech příliš nehovoří.

V České republice došlo po roce 1989 k masové privatizaci nájemních domů, takže většina bytů je dnes v osobním vlastnictví. Bydlet „ve vlastním“ je u nás prostě stále in, zatímco ostatní evropské země jdou spíše opačným směrem, nebo je tam poměr mezi vlastnickou a nájemní formou v podstatě vyvážený. Je to logické. Vždyť žijeme v době, kdy je běžné měnit kvůli pracovním příležitostem bydliště několikrát za život. Nájemní byt je tedy praktickým a zároveň finančně výhodným řešením.

V průběhu posledních zhruba 150 let se bydlení realizovalo formou vlastnickou, nájemní, eventuálně družstevní. Nájemní bydlení se však dostalo po roce 1989 díky historickým konotacím a leckdy neuvážené a chaotické privatizaci bytového fondu na okraj zájmu. Nyní si však jeho význam i architektonické souvislosti začínáme znovu uvědomovat. I ty nejvyspělejší evropské země mají v současnosti poměr mezi vlastnickým a nájemním bydlením vyvážený. Výstava tak vedle relativně mladé historie oboru u nás představí fenomén nájemního a sociálního bydlení v Evropě, různé přístupy z hlediska legislativy a strategie a nejzajímavější příklady jak po stránce architektonické, urbanistické, tak sociální.

„Hromadná privatizace bytového fondu po roce 1989, byla dobově historicky podmíněným aktem, ale s odstupem času vidíme, že se s vaničkou vylilo i dítě,” říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta, a pokračuje: „V některých vyspělých zemích Evropy představuje nájemní bydlení až 80 % bytového fondu, z toho 30 % je sociální  nebo regulované (například v Amsterdamu dosahuje bydlení s fixní horní částkou až 57 %). Přitom se jedná o kvalitní  urbanismus a vysokou úroveň architektury a především vysoký standard veřejného prostoru, jak to můžeme vidět například v HafenCity v Hamburku.”

Výstava Nájemní bydlení/Zapomenutý segment české architektury – včera, dnes a zítra, kterou připravil kurátorský tým UNIT architekti, Galerie Jaroslava Fragnera a historik architektury Hubert Guzik, představuje realizace nájemního a sociálního bydlení. Jedná se o desítku českých příkladů a třicet staveb napříč Evropou od Finska po Španělsko. Jeden projekt je dokonce z New Yorku. Mezi autory se řadí přední ateliéry, jako BIG, JDS Architecs, MVRDV, AllesWirdGut, Querkraft Architekten, NL Architects, POGGI & MORE, Vous Êtes Ici Architectes, OFIS nebo Arkkitehdit Hannunkari & Makipaja Architects. V rámci projektu se uskuteční také dva debatní večery: Nad tématy potřebnosti nájemního bydlení a jeho historie a specifik budou diskutovat z různých pohledů zainteresovaní odborníci z oblasti architektury, sociologie, developmentu, samosprávy, akademické půdy i praxe.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner