Bolestmi zad trpí pravidelně až 25 % osob ve věku 30 až 50 let. Četnost se zvyšuje  s přibývajícím věkem. „Potíže krunýře“ mohou mít různé příčiny, ale poměrně často si za to můžeme sami. Pokud nás problémy trápí opakovaně, jde o jasný signál organismu, že dlouhodobě a systematicky děláme něco špatně. Může to být jak jeden špatný návyk, tak kombinace několika aspektů. 

Špatné držení těla
Správný postoj těla hraje velmi důležitou roli v zachování zdraví našeho pohybového aparátu. Jenže až 65% z nás se nějakým způsobem vychyluje z osy. Nejčastěji máme oslabené břišní svaly a mimořádně zatížené svaly krční páteře. Abychom si ulevili, různě se choulíme, zapojujeme jiné skupiny svalů, než bychom měli, a tak se vytváří „fixace“ špatného postoje těla. Problém se tím nejen nezlepší, ale v dlouhodobém horizontu jen zhorší. Pokud nevíte, zda stojíte a chodíte správně, navštivte neurologa nebo zkušeného fyzioterapeuta. Naučí vás správné zapojení svalů a ušetř vám tak potíže do budoucna.

Špatná obuv
Vysoké podpatky sice vypadají na noze moc hezky, ale přinášejí s sebou také různá úskalí. Díky nim postava získává vadné držení a navíc tak dochází k přetěžování kloubů, svalů, vazů i chodidel. Ani celodenní nošení sportovní obuvi není příliš vhodné. Ideální je střídat boty podle účelu a dávat přednost širokému podpatku cca 4 cm vysokému.

Nesprávné a dlouhé sezení
Především ti, co v práci většinu dne sedí, by si měli hlídat, aby se za stolem nehrbili. Při sedavém zaměstnání je navíc páteř více namáhána, je proto důležité osvojit si několik návyků, které nás naučí správně sedět. Při správném sezení by měla být kolena ohnutá do pravého úhlu a celá plocha zad opřená o opěradlo židle. Pokud sedíte u počítače, dávejte si pozor na to, aby střed monitoru byl v úrovni očí. Pokud se musíte sklánět a sklápět zrak (nejčastější u notebooku), je to špatně. To ale ještě není všechno.

Nejsme stavěni na to, abychom denně 8 hodin seděli. Židle je, zvláštně ta kancelářská, s trochou nadsázky nejhorší vynález lidstva. U lidí, kteří mají nedostatek pohybu, totiž postupně dochází k ochabnutí svalstva a zkracování vazů i šlach. Je prokázáno, že dlouhodobé sezení výrazně zkracuje život, a to dokonce i bez ohledu na to, jak moc pak cvičíte. Dlouhé sezení totiž snižuje aktivitu enzymu, který pomáhá spalovat tuk, snižuje hustotu kostní tkáně, čímž zvyšuje riziko vzniku zlomenin, zužuje průměr cév a zvyšuje krevní tlak a tak zvyšuje riziko vzniku nemocí srdce a v neposlední řadě negativním způsobem ovlivňuje hladinu krevního cukru a cholesterolu.

kromě toho, abyste hlídali, zda správně sedíte, je také nutné sedět co nejméně. A pokud to jinak nejde, každých 20 minut vstát a projít se. Řešením jsou i polohovatelné stoly, u kterých se dá stát.

Těžká kabelka
Páteři vadí i velké přeplněné kabely přes jedno rameno, které leckdy váží i několik kg. Záda pod tak velkým nákladem na jedné straně trpí. Pokud tento stereotyp ženy dělají několik let, může dojít i k vážnému poškození páteře. Řešením je batoh, odlehčení kabelky, nebo aspoň střídání ramen.

Nadváha
Není žádnou novinkou, že nadbytečná kila výrazně zatěžují organismus, důsledkem jsou pak nejen bolesti páteře, ale i kloubů a další zdravotní problémy. Z posledních dat vyplývá, že 30 až 70 % dospělých v evropských zemích má nadváhu a 10 až 30 % obezitu. Pokud se nic zásadně nezmění, do roku 2030 bude 50 % evropské populace obézní a v některých evropských zemích bude trpět nadváhou či obezitou až 89 % populace. Obezita je multifakotirální onemocnění a není snadné se ho jen tak zbavit. Základem a na prvním místě je ale vždy úprava jídelníčku. Pokud nevíte, jak na to, vyzkoušejte pro začátek některou z krabičkových diet (například Zdravé stravování ), případně si najděte nějaký kurz snižování nadváhy u společnosti Stob, kde se naučíte zdravě jíst, cvičit a taky pomocí speciálních technik změnit své myšlení na „štíhlý program“.

Stres 
Je až s podivem, kolik zdravotních problémů přináší  dlouhodobý stres. Mimo jiné má vliv na špatné držení těla. Naše svaly jsou neustále nevhodně napjaté a nedovolují nám dosáhnout patřičného uvolnění. Odbourat stres není jednoduché. Aspoň se o to ale pokuste a každý den si sami pro sebe vymezte pár minut. Najděte si svou relaxační techniku a té se denně věnujte. Zapojte i pravidelné posilování zádového svalstva a naučte se správně dýchat. K tomu může dopomoci i jóga. „Ta se ale musí cvičit správně,“ říká Věra Vojtěchová z Domu jógy v Praze a dodává, že pokud si odběhnete na lekci o polední přestávce, celou dobu v duchu probíráte poslední rozhovor se svým šéfem a ze sálu utečete ještě před závěrečnou relaxací, efekt bude mít jen jako protažení.

Prochladnutí
Dávejte si pozor na průvan i klimatizaci. Nezapomeňte se vždy přiměřeně oblékat a chránit páteř nejen v chladných měsících, ale vždy, když se pohybujete ve větrném nebo vlhkém prostředí. Nemusíte mít na sobě několik vrstev, stačí, když pod oblečení schováte delší tričko nebo tílko.

Špatný spánek
Prospíme třetinu svého života. Není to málo. Proto záleží na tom, jak spíme. Proleželá, příliš tvrdá nebo příliš měkká matrace může „zabít“ veškerou naši snahu o nápravu potíží páteře v průběhu dne. Na matraci tedy určitě nešetřete. Kvalitní matrace vydrží i 20 let, klidně do ní tedy investujte 20 tisíc. Za mnoho nedůležitých věcí utratíte víc než 1000 Kč ročně. Vybrat správnou matraci je ale věda. Poraďte se proto s odborníky. Přehledný návod najdete ale třeba také zde.

Kouření
Je to neobvyklá příčina, ale je to tak.Podle studie kouření zvyšuje riziko chronické bolesti zad. Nikotin totiž  omezuje zdravý průtok krve v celém těle, což vyvolávat zánět a bolest. Nikotin ale také zesiluje pocit bolesti. Po operaci páteře tak třeba kuřáci více trpí a hůře se hojí.

 

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner