Výzkumníci úspěšně odchovali vrh mláďat s použitím spermatu, které byl zmrazeno a uloženo na Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Podle vědců, kteří experiment provedli, je schopnost úspěšně ukládat a poté přenášet spermie z vesmíru zpět na Zemi užitečná v našem „vesmírném věku“, kdy se lidé pouštějí do zkoumání širší sluneční soustavy.

Japonský tým dokonce navrhl, že by to mohlo vést k založení první „lunární spermabanky“, která umožní lidstvu ukládat vzorky na Měsíci, pokud by se na Zemi objevila přírodní nebo člověkem způsobená katastrofa.

Zjištění, která byla publikována ve významném vědeckém časopise, ukazují, jak tým zmrazil vzorek myších spermií, dopravil je na Mezinárodní vesmírnou stanici a poté ho tam na devět měsíců uložil. Byl potom přenesen zpět na Zemi, rozmrazen při pokojové teplotě a použit při početí mláďat.

Výzkumný tým zjistil, že DNA spermatu byla po návratu lehce poškozena, nicméně mnohé z nedostatků byly opraveny během embryonálního procesu. Jakmile se narodila, bylo zjištěno, že mláďata mají jen nepatrné rozdíly v genetickém kódu, nicméně všechna byla schopna dorůst do dospělosti.

Zatím není moc jasné, v čem by spočívala výhoda zmrazování spermií, vědci však věří, že by to mohlo mít značný význam, až lidstvo vstoupí do „kosmického věku“.

Profesor Joseph Tash z University of Kansas není výsledky překvapen. Když mluvil o této studii, potvrdil, že ISS je stále relativně bezpečným prostředím ve srovnání s lokalitami jako je Měsíc nebo Mars. Stanice se stále pohybuje uvnitř Van Allenova pásu, ochranného štítu, který blokuje velké množství škodlivého záření způsobeného Sluncem. Pokud by bylo sperma uloženo na Měsíci, tak by podle něj byly výsledky velmi odlišné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner