Možná vám k večerní relaxaci za letních večerů stačí jen malý balkon o pár metrech čtverečních, možná si dopřáváte luxus pěkné velké terasy. V obou případech však není na škodu také tomuto prostoru věnovat trochu pozornosti a získat tak nadstavbu k základní rozloze svého bytu či domu.

S velikostí běžného balkonu toho moc neuděláte. Ale nad terasou, zvláště tou, která často tvoří elegantní přechod mezi domem a zahradou, se přece jen vyplatí trochu zamyslet. Její velikost i tvar by měly být dostatečné. Vyčleňte si proto raději na ni větší prostor. Je také vhodné, abyste se na ni dívali jako na samostatnou místnost a podle toho ji vybavili vhodným nábytkem, a ne jen vším, co někdo odloží či co se vám už do interiéru prostě nehodí. Pořiďte si venkovní gril a pohodlné sezení, ať již v podobě křesel, sedačky či houpačky, příp. kolem vybudujte vyvýšený záhon a osázejte ho květinami. Na terasu či balkon patří také květináče s různými rostlinami. Minimální plocha pro terasu, kde by se měla scházet průměrná rodina, je 3,6 x 3,6 metrů.

Pokud terasa sousedí s domem, je dobré pojmout její členění alespoň trochu architektonicky. Snažte se ji umístit pod úroveň vlhku odolné vrstvy a použít na její stavbu materiály, které ladí s materiály použitými při stavbě domu, či ho alespoň doplňují.

Asi všichni znáte tvrzení, že v jednoduchosti je krása. Kupodivu to ani v souvislosti s terasami není v žádném případě jen obyčejné klišé. Ty nejjednodušší věci vypadají často totiž i na terase nejlépe. Za horkého počasí oceníte stropní trámy a zastřešovací konstrukci, protože zabrání přístupu přímých slunečních paprsků. Tato jednoduchá konstrukce dokonale splní svůj úkol a navíc skvěle filtruje dopad světla na stůl, který je většinou umístěný pod ní.

Nedílnou součástí každé terasy je také funkční osvětlení. Prodlouží vám dobu, kdy si můžete užívat venkovního grilování i posezení s přáteli. Svítidla pro tyto účely by měla být praktická, jednoduchá, příp. mohou být umístěná přímo na zdi. Často se ale i na terasu umísťuje také dekorativní osvětlení, které má originální tvary a může umocnit efekt ostatních venkovních prvků.

Plánujete novou terasu nebo obnovu té stávající? Hledáte inspiraci? Prohlédněte si naši fotogalerii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner