Zásobovací mise k ISS – mnoho lidí si může položit otázku: „Může být snad něco rutinnější? Vždyť tam létají každou chvíli!“ Takový názor se dá s určitou snahou pochopit, můžeme říct, že každý let je něčím zajímavý, ale i přesto je ten, který nás čeká dnes, mnohem zajímavější, než ostatní lety k ISS. Na to, že SpaceX recykluje první stupně svých raket jsme si již zvykli – ostatně přistání na pevnině má ozdobit i aktuální start – ale hlavně se tentokrát opakovaně použije samotná kosmická loď Dragon. A to tu ještě nebylo! Opakované použití Dragonu je bezesporu velká událost, která se tak právem odrazila i v logu mise, kterému dominuje známý symbol tří šipek, které tvoří uzavřený okruh.

Při této misi se použije zbrusu nový první stupeň, protože SpaceX zatím nemá souhlas od NASA ani od amerického letectva pro používání použitých prvních stupňů pro mise těchto zákazníků. Stupeň s výrobním označením #1035 podstoupil v polovině března zkoušky na základně McGregor a ve druhé polovině dubna zamířil na floridský kosmodrom, kde se setkal se stupněm horním.
V montážní hale byl k Falconu připojený Dragon, který už v kosmu jednou byl. Označuje se jako Dragon 6 a u ISS pobýval 34 dní v rámci mise SpX-4, která probíhala v roce 2014. Jde vůbec o první opakované použití Dragonu v historii a pokud pomineme raketoplány, které jsou hodně specifické, pak jde i o historicky první opakované použití kosmické lodě mířící ke kosmické stanici.

Důvodem, proč SpaceX sáhla k recyklaci Dragonů nejsou překvapivě finance. Jde o to, že se blíží chvíle, kdy firma začne vyrábět novou generaci lodí označovanou jako Dragon 2. Tyto lodě budou mít dvě verze – klasickou nepilotovanou a pilotovanou s označením Crew Dragon. SpaceX tedy potřebuje uzavřít výrobní linku na první generaci Dragonů, aby mohla využít výrobní kapacity a lidské síly na nový typ lodi.

Přesto nemůžeme říct, že loď je naprosto identická s tou, která se v roce 2014 vrátila od ISS. Jistě víme, že tlaková kabina, tedy srdce lodi, je původní, ale je velmi pravděpodobné, že firma vyměnila některé systémy jako je avionika, nebo elektronické prvky. Stejně tak je logické, že nový je i trunk a solární panely, protože tyto díly při každé misi shoří během vstupu do atmosféry. NASA sice zpočátku od SpaceX chtěla, aby na každou misi používala novou loď, ale soukromá firma od začátku navrhla Dragon tak, aby byl schopen opakovaných použití.

Probíhala tedy také intenzivní jednání s kosmickou agenturou o podmínkách recertifikace. Postupem času získala NASA dostatek údajů k tomu, aby schválila opakované použití. Dá se tedy očekávat, že pokud při této misi nenastanou problémy, budou následovat i další znovupoužití a až do mise SpX-20 (která je posledním článkem aktuálního kontraktu) se budou používat již jednou letěné Dragony. Díky tomu bude moci SpaceX uzavřít výrobní linku na první generaci Dragonů. Dragony 2 nabídnou nejen větší přepravní kapacitu, ale budou schopné i motorického přistávání.

Do útrob Dragonu bude ještě zhruba 24 hodin před startem uložen časově citlivý náklad, což bývá nejčastěji čerstvé ovoce pro posádku, nebo vědecké experimenty obsahující živá zvířata – v tomto případě jde o dvě bedny s celkem 40 hlodavci a experiment s octomilkami.

Před startem bude raketa vyvezena na startovní rampu a 1. června ve 23:55 našeho času, tedy v době, kdy na Floridě bude pět minut před šestou večer, se zapálí devět motorů Merlin, držáky uvolní raketu, která se vydá k obloze. Jak už jsme avizovali, start bude ozdoben pokusem o přistání prvního stupně na pevnině, k čemuž by mělo dojít zhruba osm minut po startu. Pokud se to podaří, půjde o jedenácté úspěšné přistání celkově a páté na pevnině.

Dragon by měl zhruba deset minut po startu dosáhnout s pomocí horního stupně oběžné dráhy. Loď se oddělí od zbytku rakety a zahájí několik desítek hodin dlouhé pronásledování Mezinárodní vesmírné stanice. U ISS bude v dalších dnech poměrně živo – už 2. června usednou Oleg Novickij a Thomas Pesquet do Sojuzu MS-03 a zamíří domů. Jejich kolegyně Peggy Whitson zůstane na stanici s Jackem Fischerem a Fjodorem Jurčichinem. Právě tato trojice by měla být 4. června svědkem příletu Dragonu ke stanici.

Loď bude jako obvykle zachycena staniční robotickou paží, kterou obslouží Peggy Whitson a Jack Fischer. Pozemní týmy následně připojí loď k dokovacímu portu a za několik hodin bude moci posádka vstoupit do útrob Dragonu. Celkově by měla první opakovaně použitá loď a stanici dovézt 2,8 tuny nákladu – v hermetizované sekci 1179 kg a v nehermetizované sekci dalších zhruba 1600 kg. Dragon má zůstat u ISS téměř měsíc – na 2. července je plánované přistání na padácích do Tichého oceánu u pobřeží Kalifornie. Při odletu od ISS s sebou poveze 1900 kilogramů nákladu – od vědeckých experimentů až po některé systémy z ISS. Dragon je totiž jediná zásobovací loď, která má tepelný štít – umí tedy vozit náklady nejen nahoru, ale i dolů, což je často ještě cennější.

Převzato ze serveru kosmonautix.cz

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner