Armáda Spojených států podniká tento měsíc další krok k vývoji autonomních vozů. Testuje je na dálnici v Michiganu. Zprávu přinesl Hlas Ameriky.

Test, který je první na veřejné silnici, se týká pouze nákladních automobilů s plošinou, ale technologie by se nakonec mohla použít i v jiných vojenských vozidlech a mohla by pomáhat při ochraně vojska na bojišti.

Stejně jako při mnoha zkouškách vozidel bez řidiče, kamiony budou mít senzory, aby sledovaly kurs a vzájemně komunikovaly. Stejně jako v jiných případech, kdy jsou užívána auta bez řidiče, bude i při armádních testech sedět za volantem řidič, pokud by se něco pokazilo.

„Aby automatizované vozy fungovaly správně a fungovaly bezpečně, musí automatizované vozidlo velmi rychle komunikovat a odesílat údaje tam a zpátky a to nejdříve vozidlům kolem sebe“, řekl Doug Halleaux, důstojník pro veřejné záležitosti americké armády v Army Tank Automotive Research.

Jednou z potenciálních překážek, které zkouška bude muset překonat, je překonání ocelových nosníků na mostu Blue Water Bridge. Vědci tvrdí, že ocel by mohla představovat výzvu pro radar používaný ve vozidle, což by mohlo způsobit zmatení autonomního systému.

Tlak na vývoj autonomního vojenského vozidla je dán počtem smrtících útoků na americké vojenské konvoje v Iráku a Afghánistánu.

Během testování zůstane dálnice Michigan otevřena pro normální dopravu.

Pokusy s autonomními vozidly v armádě probíhají už více než desetiletí. Použití takových vozidel je ale možné i v civilním sektoru, například by se mohly používat u vozů na odklízení sněhu na letištích. Oproti civilním autonomním vozům ty armádní musí působit v náročnějších podmínkách například na nezpevněných cestách.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner