Už jste někdy viděli levitující knihovnu, která navíc slouží jako úložný prostor pro kuchyňské náčiní? Dovedete si představit, že byste místo postele spali v černé krabici? Tak právě tohle jsou dvě velká překvapení z pořadu Jak se staví sen.

V pondělí, 5. června 2017, uvidíte na Primě proměnu bytu v panelovém domě z 90. let minulého století, v němž bydlí Katka se svými dvěma dětmi a partnerem Tomášem. Její byt prošel sice kdysi rekonstrukcí, ale kuchyň i obývák mají evidentně svá nejlepší léta dávno za sebou. Katka s Tomášem navíc gauč v obýváku používají i na přespání. Rádi by tedy vyřešili celý prostor tak, aby měli i svůj koutek na spaní a kousek soukromí.

„Původní prostor měl klasické neřesti paneláků, ale zásadním problémem bylo umístit mnoho funkcí na nevelký prostor jednoho pokoje,“ říká designér Marek Povolný.

Tentokrát se tedy bude televizní proměna týkat místnosti, která slouží jako kuchyň, obývák, ložnice, a dokonce i pracovna. Všechny tyto funkce zůstanou zachovány, ale designéři se budou snažit o komfortnější řešení, než je to stávající. Katka dostane novou kuchyň, která bude po celé délce stěny, a bude tak větší než ta původní.

Obývací část bude sloužit ke společnému setkávání rodiny, a to včetně zvířat – psa a kocoura. Základem proměny je velká levitující konstrukce ze dřeva a kovu, která místnost opticky rozděluje. Velkým přínosem bude nové místo na spaní. V prostoru vznikne tzv. spací nika, do níž se bude vstupovat posunovacími dveřmi.

„Nejvíce jsme asi pyšní na nápad s levitující knihovnou, která zároveň slouží jako úložný prostor pro kuchyň. Díky této konstrukci, která působí velmi vzdušně, jsme spojili původně plnou příčkou oddělené prostory pro přípravu jídla a obývák. I když sedíte v obýváku, máte stále vizuální kontakt skrz knihovnu s osobou připravující jídlo v kuchyni a obráceně. Díky absenci nohou a jakékoli podpory, vše působí velmi lehce a záměrně až nelogicky. Subtilní jídelní stůl je propojen s touto truhlářskou konstrukcí a vytváří dojem, že celou tíhu nese on,“ dodává designérka Andrea Hylmarová.

Celá proměna v moderní interiér se ponese v barvách bílé, antracitové a březové. Aby pokoj působil prostornějším dojmem, zvolili designéři jako základ velmi jemné světlé tóny. Jedná se o bílou barvu na stěnách, v kuchyni a truhlářských konstrukcích v kombinaci s březovou překližkou. I podlaha je světlá – světle šedé marmoleum, které dotváří neutrální obal pokoje, do kterého jako kontrast vložili „černou krabici“ na spaní, natřenou antracitovou barvou. Vznikl tak nový přiznaný prvek, který se nesnažili ničím zamaskovat.

Co myslíte, povedlo se designérům Markovi Povolnému a Andree Hylmarové elegantně vypořádat s tak malým prostorem?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner