Červené, bílé, růžové… a … kyselé? Nemusíte být zrovna super znalcem, abyste rozeznali kvalitu. Sommelier David Král pro vás shrnul to nejzákladnější, na co byste si měli dát pozor.

První, čeho si u vína všímejte, je jeho čirost. Jednoduchou pomůckou může být otočení sklenky proti světlu nebo přiložení bílého papíru do pozadí. „Degustovat je ale potřeba v místech, kde nic nebude rušit vaše smysly. Není tam hluk, příliš velká zima nebo teplo a vzduch není nasycený kouřem. Až tehdy se lze dostatečně zaměřit na vzhled, vůni a chuť vína,“ říká David Král, sommelier České republiky pro rok 2015 a 2016.

Víno musí vonět
Vínem nejdřív zlehka zatočte a přivoňte k okraji sklenky. Jakákoliv nepříjemná vůně rozhodně nevěstí nic dobrého a nemá ve víně co dělat. Pokud se chcete v této disciplíně vylepšit, můžete si na domácí trénink pořídit sadu 12 lahviček, jež obsahují aroma vinných vad. Většina lepších vinoték má sice sadu k dispozici, ale protože poznávání vína vyžaduje praxi, možná bude lepší, když si budete trénovat čich doma. Pak poznáte, když je ve víně cítit korek a zjistíte taky, co to znamená, když ve víně objevíte aroma cibule.
Co byste ale naopak ve víně cítit měli? „Ovoce, květiny a koření,“ vyjmenovává David Král a dodává, že roli hraje také hraje výběr sklenice. „Pro šumivá vína doporučuji sklenku typu flétna, pro lehčí bílá a červená vína sklenka typu tulipán a pro vína zrající v nových sudech balónovité sklenky.“ Vůně by měla bát čistá a harmonická.
Po prvním přivonění byste si měli dát pauzu a po chvilce to zkusit znova. Nespěchejte! Degustace vyžaduje trochu času. A jde také o to, kdo si k vínu přivoní. Ačkoliv většina sommeliérů jsou muži, geneticky daný lepší čich mají ženy, a to dokonce až o 30%. V jedné části degustace jsou tak zvýhodněny. Vůní však nic nekončí.

Základní chutě
Naučte se vnímat pomocí celých úst. Jazyk, patro, ale i celá ústní dutina jsou totiž velmi citlivým porotcem. A pokud nepatříte mezi silné kuřáky, nebo kávomily, věřte svému vlastnímu úsudku. Když vám víno nechutná, nepijte je. Základ se také odvíjí od ceny, ačkoliv neznamená automaticky, že čím dražší víno je, tím je lepší.

Párování
Jestli je něco jisté, tak to, že špatným výběrem vína můžeme zkazit skvělé jídlo a nedobrým jídlem zkazit vynikající víno. Pokud si nejste jistí, můžete vždy vyzkoušet jednoduchý návod:

  • Bílé víno dobře ladí s telecím a drůbežím masem, rybami, plody moře, světlými omáčkami a zeleninovými saláty
  • Růžové víno si rozumí s lehčími jídly a grilovanými pokrmy
  • Červené víno se tradičně podává k tmavým masům, kořeněným jídlům a těstovinám s výraznější chutí. Dobře ladí i s čokoládou a čokoládovými dezerty.

Ideální však je, poradit se o konkrétním víně vždy v restauraci. Dobrý sommeliér nejlépe ví, s čím je možné vytvořit dokonalou symbiózu. Při nákupu lahví domů se poraďte ve vinotéce, anebo se orientujte podle soutěží.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner