K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v pondělí dorazila nákladní loď Dragon soukromé americké společnosti SpaceX. Pro tuto společnost je to sice v pořadí jedenáctý zásobovací let pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), ale historicky první, při kterém využila již jednou použitou nákladní loď.

Dragon prozatím nemůže u ISS zakotvit v automatickém režimu, posádka ISS proto loď musí zachytit staniční robotickou paží Canadarm2. Tuto operaci astronauti Peggy Whitsonová a Jack Fischer dokončili v 15:51 SELČ, uvedl portál space.com. Na palubě lodi jsou mimo jiné myši určené k studiu osteoporózy a mouchy potřebné k výzkumu dopadu mikrogravitace na srdce.

Dragon se na vesmírnou pouť vydal v sobotu z floridského kosmodromu na Mysu Canaveral. Loď na oběžnou dráhu kolem Země vynesla raketa Falcon 9, jejíž první stupeň následně přistál, aby mohl být opětovně využit.

Loď Dragon, která nyní přistála na ISS, byla v kosmu již v roce 2014 v rámci čtvrté zásobovací mise. Při návratu na Zemi přistála v Tichém oceánu, kde ji firma SpaceX vyzvedla a připravila k dalšímu letu. Společnost se snaží recyklací klíčových komponentů snížit náklady letů do vesmíru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner