Dokud se vás něco přímo netýká, nevěnujete tomu pozornost. A to i přesto, že se jedná o zdraví. Podle průzkumů muži zanedbávají preventivní prohlídky více než ženy. Pouze 5% z nich je absolvuje pravidelně. To je chyba. Včasným zjištěním potíží se totiž mnohé problémy dají zcela vyřešit.

Všechny „pohádky“, které se tradují kolem oblasti chlapského zdraví se snaží překonávat badmintonista Petr Koukal, který sám před lety porazil rakovinu varlat. U Petra se naštěstí rakovina podchytila brzy a operace i chemoterapie dopadly dobře. Měl tehdy velkou motivaci, protože chtěl začít co nejdříve opět sportovat. Tato jeho zkušenost mu přinesla do života další příběhy lidí a i na základě toho založil svou nadaci a projekt s příhodným názvem STK pro chlapy. „Jaký čas věnuje každý muž péči o své auto a naproti tomu, jaký čas věnuje sobě? Chlap vystupuje v roli statečného ochránce, ale když přijde řeč na jeho zdraví, toto důležité téma padne v zapomnění a stává se tabu, a přesně to bychom chtěli změnit,“ vysvětluje Koukal.

Na preventivní prohlídky hrazené pojišťovnou má nárok každý jednou za dva roky. Praktický lékař během pravidelného chlapského „STKáčka“ vyšetří zrak a sluch, odebere moč a krev, zkontroluje vnější orgány a varlata a případně muže pošle na následné vyšetření urologické, EKG či další. Věděli jste třeba, že rakovina varlat postihuje především muže ve věku 15-40 let? Nebo že v roce 2011 bylo v České republice zjištěno 467 případů rakoviny varlat, 6 964 rakoviny prostaty? Přitom 90 % nádorů varlat nebo karcinomů prostaty odhalených v rané fázi lze zcela vyléčit!

Nadace Petra Koukala se snaží upozornit na problém, přimět muže k péči o své zdraví a předejít tak rakovině varlat, mužské neplodnosti, rakovině prostaty, rakovině tlustého střeva a konečníku. Stará se hlavně o to, aby se muži nestyděli mluvit o svých zdravotních problémech a aby věděli, jak sami mohou nejlépe zjistit, zda se jich toto týká a kam mají s případným problémem zajít. Nadace také vydává brožuru Manuál pro údržbu chlapa, kde jsou jednotlivá onemocnění vtipně přirovnána k poruchám na vozidlech.

Pokud budete chtít projekt finančně či jinak podpořit, můžete tak učinit zde nebo zde.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner