Chystáte se odletět za teplem a mořem a těšíte se, až si dopřejete místní olivy, fíky, pomeranče a jiné plody léta? Co takhle pousnout svoji gastronomickou laťku o kousek výš a zakousnout se do něčeho krásného a omamně voňavého, co se obvykle servíruje ve váze – do květiny! Poradíme vám, do jaké.

Pomerančové květy
V arabských zemích jde o oblíbenou gastronomickou surovinu. Hojně se využívají také při přípravě parfému, hlavně v Egyptě a Tunisku. A právě v těchto zemích je najdete i v sušenkách, zákuscích, na dortech a podobně. Čerstvé a na místě jsou samozřejmě nejlepší, ale některé výrobky z nich můžete koupit i u nás, v obchodech s orientálními potravinami.

Růže
Královna květin patří zároveň mezi nejčastěji používanou jedlou ozdobu. Okvětní lístky dekorují svatební dorty, vynikají v ovocných salátech a využívají se tak při přípravě letních drinků. Růžová voda se stejně jako pomerančová používá v již zmíněné arabské kuchyni. Například v Tunisku se s ní polévají zrníčka granátového jablka, nebo v této zemi také můžete koupit růžová poupátka, která krásně provoní rýži při vaření (použijte je místo hřebíčku, a poté je odstraňte). Velice aromatická je třeba damascénská růže. Připravte si z ní růžový cukr. Lístky prosypejte krystalovým cukrem a uzavřete v zavařovací sklenici. Nechte 14 dní působit, poté lístky odstraňte a aromatizovaný cukr používejte dle libosti.

Pelargonie
Známe je nejčastěji jako okrasné květiny, ale používají se i v parfemářství, jako léčivky či právě v gastronomii. Lístky se zapékají do pečiva, zdužnatělé kořeny a hlízy se jedí jako zelenina.

Ibišek
Je typický pro oblast Egypta a nejčastěji se využívá pro přípravu aromatických červených čajů, mimo jiné i proto, že květy ibišku obsahují látky s ochlazujícími účinky. Kandované květy mají lahodnou chuť, nádherný vzhled a krásnou vůni. Hodí se tedy jako ozdoba na dorty nebo ovocné saláty. Ibišek je součástí stravy lidí od pradávna a jeho konzumace je popisována již v antické literatuře.

Fuchsie
Podobně jako u růže existuje více než tisícovka různých druhů a kultivarů této rostliny. Plody fuchsie chilské (Fuchsia magellanica) mají chuť hroznů, fuchsie ohnivé (F. splendens) zase chutnají po citronu. Jsou křupavé, šťavnaté a užijete si je hlavně na Madeiře.

Obecná rada: Nikdy nepoužívejte k jídlu květiny z květinářství nebo z oblasti, kde si nejste jisti, zda nedošlo k chemickému postřiku.

Text byl zpracován na základě konzultace s expertkou na jedlé kvítí a býlí, Janou Vlkovou, která provozuje portál kytkykjidlu.cz a pořádá workshopy poznávání jedlých květin. 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner