Možná to podle fotek vypadá, že tato originální kombinace různě starých domů ze dvou odlišných materiálů vznikla někde na francouzském venkově. Ve skutečnosti se ale nachází v pražském Hloubětíně…

Architekti David Maštálka a Lenka Křemencová vyřešili velmi zajímavým způsobem své bydlení i pracovní prostory určené pro ateliér. Rozhodli se rozšířit starou kamennou budovu z 19. století s obdélníkovým půdorysem a sedlovou střechou a přistavět k ní nový dům ze dřeva. Nespokojili se však se standardním „nalepením“ dvou objektů vedle sebe, ale dřevostavbu „vložili“ do stávající stavby, a vznikl tak neobvyklý projekt s křížovým půdorysem.

Protože potřebovali vyřešit nejen bydlení, ale také najít místo pro svůj ateliér, využívají zrenovovanou kamennou budovu jako soukromý prostor a dřevostavba slouží jako pracovní zóna. A vzhledem k tomu, že je část dřevěného domku orientovaná přímo na ulici, podařilo se jim tyto dvě zóny dokonale oddělit, a to včetně malého, ale velmi příjemného dvorku. Společný je tedy pouze vstupní prostor.

Soukromá část objektu je převážně soustředěná v kamenném domě, pouze kuchyně a podkrovní vyhlídka nad ní jsou umístěny na středové ose v dřevěné části. Kromě vyhlídky vznikla v podkroví intimní zóna, kterou tvoří dvě ložnice, koupelna a samostatné WC. Pozoruhodným prvkem je také betonové schodiště, které je tepnou celého objektu.

Nenápadný dům poskytuje architektům dokonalé osobní i pracovní zázemí, které je sice založeno na kontrastu dvou rozdílných konstrukcí a materiálů, ale které ve výsledku působí harmonicky a příjemně.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner