Pojďte se s námi projít po zahradě, která získala zlatou medaili v soutěži Zahrada roku 2016. Najdete ji v pražském Braníku a autorkou projektu obnovy zahrady je krajinářská architektka Barbora Eismanová Nosková. Pod realizaci se podepsala Zahradní architektura Martinov. Zajímavostí je, že v jižní části zahrady nad vysokou kamennou zdí oddělující přilehlou ulici byla na stávající rovinaté terase zřízena vinice, která symbolizuje část historie místa, tedy jižních pražských svahů využívaných v minulosti k pěstování vinné révy.

Pozemek byl na tom podobně jako neudržovaná prvorepubliková vila, k níž náleží. Původní výsadbu doslova umořily náletové dřeviny. Dochovalo se několik vzrostlých stromů, z keřových skupin zbyla jen torza obvodových výsadeb šeříků, kalin a vzrostlých jalovců v jižní části zahrady. V jarním období se místy objevily i odolné cibuloviny tulipánů a modřenců, které zdobily dříve bezesporu krásnou zahradu. Bujná náletová vegetace ale zcela pohltila i původní zídky a cesty, které se nacházely ve zcela přesných pozicích podle dochovaného prvorepublikového plánu zahrady zpracovaného Aloisem J. Kulišanem.

Stejně jako zahrada bohužel pustla i původní honosná vila, která se stala načas obydlím hned pro několik rodin. Kvůli tomu v ní proběhly velmi necitlivé stavební úpravy.

Noví majitelé se ale rozhodli celému objektu vrátit dávno zašlou slávu. Zároveň s kompletní rekonstrukcí vily podle původních dochovaných fotografií začala i rekonstrukce celé zahrady. V prvé řadě bylo nutné opravit a v některých místech znovu postavit kamenné opěrné zídky, které jsou nezbytnou kostrou svažité zahrady. Nově postavená zeď v centrální části zahrady umožnila napojit obytný prostor v prvním patře domu přímo do zahrady. Můžete tak rovnou z obývacího pokoje vyjít na dřevěnou terasu a rovinatou travnatou plochu v blízkosti nového vodního prvku, který je začleněn do víceméně respektovaného původního geniálního návrhu zahrady.

V severní části nad domem se rozkládá menší část zahrady, která se zůstala podle původních plánů nejzachovalejší, stávající suché zídky jsou tak pravděpodobně staré více než osmdesát let. Některé trvalky a keře se dochovaly z původních výsadeb. Větší část plochy pak byla znovu osázena v duchu přírodní zahrady s převahou suchomilných trvalek. Záměrem investora bylo vytvořit alpskou kvetoucí louku plnou včel a motýlů, která bude stále krásná.

Ze zahradní plochy v západní části domu vznikla příjemná rovina s vodním prvkem. Také tady najdete odolné trvalky a různé druhy keřů. Veškeré rostliny byly sázeny do stabilizační rohože, v části zahrady, kde jsou stálezelené keře rododendronů, azalek a hortenzií je použita kapkovací závlaha. Kromě stabilních zahradních úprav je zahrada pravidelně doplňována sezónními květinami a dekoracemi paní domu, která má velmi vytříbený cit pro detail, který je patrný i ve skvostně rekonstruovaném interiéru domu.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner