Mohlo by se stát, že lidé dopadnou stejně jako dinosauři, kteří pravděpodobně vyhynuli po dopadu asteroidu na naši planetu. Podle některých teorií více částí planetky před asi 66 miliony let. A nejen že by se tento jev mohl opakovat. Podle astrofyziků je to jen otázka času.

Profesor Alan Fitzsimmons z Queen’s University v Belfastu prohlásil, že to jednou příjde a můžeme jen doufat, že k tomu dojde někde daleko od míst, kde lidé žijí.
„Je důležité vědět, že vědci a inženýři učinili velké pokroky při odhalování blízkých asteroidů a pochopení hrozby, kterou představují. Bylo objeveno více než 1 800 potenciálně nebezpečných objektů, ale čeká se ještě mnoho dalších.“

O tomto nebezpečí se mluví právě teď u příležitosti Dne asteroidů, který připadá na 30. června. Proč právě toto datum? Tehdy totiž došlo k dopadu známého tunguského meteroitu, který v sibiřské oblasti Tunguska zdevastoval dva tisíce čtverečných kilometrů země. Naštěstí se neví o žádných ztrátách na lidských životech.

Jeho zbytky se nikdy nenašly a byl to menší objekt, než jaký způsobil zkázu před 66 miliony lety, ale kdyby něco podobného spadlo v Evropě, bylo by to jako vodíková bomba.

Fitzsimmons není první expert, který varuje, že Země není připravena. V prosinci 2016 vědec NASA Joseph Nuth řekl, že se vůbec neumíme bránit před cizími předměty z vesmíru.
Na výročním zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku Nuth řekl: „Největším problémem v podstatě je, že v tuto chvíli toho moc udělat nemůžeme.

NASA objekty blízké zemi sleduje, ale i kdybychom znali technologii jak asteroid zneškodnit, příprava takové mise může trvat až pět let.

Potěšitelné je, že podle odhadu je šance, že by nás něco velkého trefilo v příštích sto letech údajně jen jedna setina procenta.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner