Vypravit se do ciziny a pak tam chodit do Mekáče nebo jíst na all inclusive jen evropskou klasiku je skoro hřích. Poznat jinou kulturu je zajímavé i prostřednictvím místního jídla či pití. V létě jsou ideální volbou právě bezmasé pokrmy. Ale zapomeňte na kejdu bez chuti a zápachu. Vegetariánská jídla jsou v přímořských lokalitách plné vášně a zamilují si je i masožravci.

Jestli si někde mají vegetariáni opravdu užít, pak je to právě Egypt. Jen necelých 5 hodin letu a můžete ochutnat místní národní jídlo – fúl.  Vařené, někdy až skoro rozvařené, hnědé boby, částečně či úplně rozemleté na kaši jsou ochucené citronem, olivovým olejem, česnekem, koriandrem a římským kmínem. Do tohoto základu se někdy můžou přidat zelenina, maso nebo vajíčka, případně i sezamová pasta Tahini.

Tuniský salát mechouia je konzistencí něco mezi salátem a dipem a patří mezi tradiční jídla této arabské země. Často se servíruje jako předkrm nebo malé mezze. A jak na něj? Ugrilujte 6 větších paprik, 4 rajčata, 2 cibule a několik stroužků česneku. Poté vše oloupejte (vnitřky paprik a rajčat vyhoďte) a dužinu rozsekejte na malé kousky. Ochuťte olivovým olejem, citronem, citronovou kůrou, solí, koriandrem, případně i římským kmínem a kapary. Do hotového salátu se často přidávají i olivy a vajíčka vařená natvrdo, případně i tuňák.

Řecké tzatziki snad ani není třeba představovat. Osvěžující salát z jogurtu, okurky, kopru a máty je u nás dobře znám. Víte, co do něj správně patří? Řecký jogurt, salátová okurka, sůl, pepř, česnek, citron, kopr, olivový olej a máta. Pravé tzatziki je tak husté, že v něm skoro stojí lžíce. Když si je budete chtít připravit doma, musíte udělat dvě věci: Koupit pravý řecký bílý jogurt (s obsahem tuku kolem 10%) a po oloupání a nastrouhání pořádně „vyždímat“ salátovou okurku. To je základ úspěchu. Poté smíchejte jogurt s okurkou, a ochuťte olivovým olejem, solí, pepřem, koprem, nadrobno nasekanou mátou, rozetřeným česnekem a citronovou šťávou. Podávejte s úsměvem a bílým chlebem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner