Každý z nás by měl žít především tam, kde je mu dobře. Pokud jsou pro vás tím místem velké moderní domy s ekonomicky náročným provozem, pravděpodobně vás tento článek neosloví. Toužíte-li však po útulném místě, kam se budete rádi vracet, pak vás určitě zaujme domov Renaty Bernardi, který vytvořila pro sebe a svého syna ve spolupráci s architektem Petrem Hájkem a který se zároveň může stát i velmi zajímavou inspirací.

Na začátku realizace stála malá chatka z 60. let, která se nachází v chatové osadě nedaleko lesa. A právě příjemné bydlení v přírodě bylo důvodem, proč se její majitelka rozhodla odejít z podnájmu a pustit se v letech 2011 až 2013 do celkové rekonstrukce objektu, který i s terasou zabírá 76 m2.

Ten, kdo má zkušenosti s nějakými stavebními úpravami, mi asi potvrdí, že konečná cena se nakonec většinou proti původním předpokladům ještě navýší. Renata Bernardi se však vydala opačným směrem. Původní plánované náklady na rekonstrukci byly 1,7 mil. Kč.  Nakonec se celá rekonstrukce však „vešla“ do pouhých 600 000 Kč! A jak se to paní majitelce podařilo?

Určitě to nebylo jednoduché. Vždyť ze staré chaty zbylo jen torzo a sklep s kamennými základy. Na rozšířených a zpevněných základech vyrostla jednoduchá tesařská konstrukce. Obvodové zdi i podlahu tvoří zevnitř bezformaldehydové OSB desky, zvenku stavbu zateplují neosámovaná prkna.  Tajemství úspory však spočívá hlavně v tom, že naprostá většina materiálu a zařízení domu pochází tzv. z druhé ruky z bazarů apod. Rohová okna byla repasována na moderní s dvojskly. Veškeré práce od začátku probíhaly tak, aby se při zachování maximální kvality co nejvíce snížily náklady vynaložené na rekonstrukci domu a na jeho zařízení.

„Naučila jsem se přemýšlet jinak, o prostoru, svých potřebách, o tom, co přesně v domě chci dělat. O možnosti prostor co nejvíc zjednodušit nebo stavět postupně po malých částech. Malé domy jsou variabilní, hezké a cenově dostupné,“ říká majitelka Renata Bernardi.

Uvnitř domku o ploše 64 m2 vznikl poměrně velký prostor. Vešly se sem nejen kuchyň s obývákem, ale i dvě ložnice a samozřejmě také koupelna s WC. Hodně místa se v interiéru podařilo ušetřit díky instalaci žebříkového schodiště spojujícího přízemí a podkroví. Nejdůležitější je ale, že tu vládne hřejivá atmosféra, kterou vytváří nejen nádherný akumulační krb uprostřed, ale především fantazie a skvělé nápady paní Renaty. Díky ní z obyčejné dřevěné chatky vznikl skutečný domov, místo, kde je vám prostě vždycky dobře.

Tento pocit ještě umocňují přilehlá terasa a okolní zahrada, na níž byly ponechány vzrostlé ovocné stromy. A právě ty poskytují osvěžující útočiště v nadcházejících horkých letních dnech.

Paní majitelka ještě závěrem dodává: „Bydlení bez hypotéky znamená osvobodit se od společností vsugerovávaných představ a od diktátu konzumu. Pro mne to byla cesta ke svobodě. Pokud chcete stavět jinak, podívejte se na www.pelisky.org. Najdete tady další podrobnosti o mém domečku u lesa a můžete posoudit, jak se to podařilo mně.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner