Izraelská tajná služba Mossad založila nový fond, z něhož chce financovat společnosti, které pro ni budou rozvíjet nové technologie. Fond s názvem Libertad nabízí domácím i zahraničním špičkovým společnostem v přepočtu 13 milionů korun za projekt, který přijde s novátorským řešením problémů.

Mossad podle vládního prohlášení stojí o nové postupy v různých oborech, například v robotice, miniaturizaci nebo šifrování či sběru informací z dokumentů. Chce také zajistit lepší utajení svých operací.

Za každý projekt, který otevře cestu k nové technologii, Mossad zaplatí dva miliony šekelů (13 milionů Kč). Původce nápadu si ponechá práva na technologii a bude ji moci prodat. „Mossad chce povzbudit inovaci a tvořivost ve špičkové technologii,“ stojí v dokumentaci k fondu Libertad.

Zájemci mají na jeho internetové stránce sledovat oblasti zájmu Mossadu, které budou zveřejňovány.

Jak upozornila agentura Reuters, postup Mossadu není novinkou. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v roce 1999 zřídila neziskový investiční fond zaměřený na urychlení rozvoje nových technologií pro americké tajné služby.

V Izraeli působí 450 firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Loni se 78 začínajícím podnikům podařilo od investorů získat 660 milionů dolarů (15 miliard Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner