Slovenští architekti Ilja a Martin Skočkovi přihlásili do soutěže Interiér roku 2016 svou rekonstrukci Pálffyho paláce v Bratislavě. Porotu jejich projekt zaujal, a proto mu udělila ocenění Veřejný interiér roku 2016.

Pálffyho palác ve Ventúrské ulici v centru Bratislavy, v němž jsou v současné době kanceláře, obchody, kavárny, cukrárny a restaurace, byl v minulosti několikrát přestavovaný.  Stavba obklopuje dvě vnitřní nádvoří a cílem zájmu architektů se stalo přízemí s názvem Fach. Jedná se o velmi členité a složité seskupení poměrně nesourodých prostor, které nesou stopy kamenných gotických a renesančních zdí a kleneb.

Zrekonstruované přízemí Fach je teď prezentováno jako jeden celek. Na společnou kuchyň jsou napojeny kavárna Bread and Coffee a Restaurace s vinotékou. Na ně navazují Bar a Juice shop. Osobitým charakteristickým prostorem je zastřešené nádvoří, kam jsou orientované otevřená kuchyň, restaurace a vinotéka. Díky vysazeným stromům a štěrkové podlaze slouží jako terasa k příjemnému posezení.

Největší výzvou při řešení výtvarné koncepce interiéru bylo hledání, resp. vytvoření společného jmenovatele všech provozoven, které si však měly zachovat svou jedinečnou atmosféru. Architekti vyřešili sjednocením barevného spektra a použitých materiálů. To se týkalo podlah, stěn, kleneb a stropu.

Juice shop je vybavený bílým dřevem, aby vynikla barevnost produktů, ovoce a zeleniny. Interiéru kavárny Bread and coffee dominuje přírodní barva dubu a vytváří charakteristické pozadí pro výrobky domácí pekárny Fachu. Bar a restaurace byly původně navržené v tmavém kouřovém provedení dubové dýhy.

Nakonec však byl tento koncept nahrazený ocelí s patinou. Atypické prvky zabudovaného nábytku a stolů byly doplněny sedacím nábytkem a svítidly s důrazem na celistvost materiálového a barevného konceptu. Díky vzácné souhře architektů, designérů i zástupců Fachu se podařilo zrealizovat zajímavý interiér v čistém, minimalistickém stylu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner