Ukrajina tvrdí, že má důkaz, že ruské bezpečnostní služby se podílely na kybernetickém útoku, který se na začátku tohoto týdne zaměřil na podniky po celém světě.
Státní bezpečnostní služba SBU, uvedla, že získala údaje, které ukazují na spojení s prosincovým útokem na hlavní město Kyjev.
Ukrajinské firmy patřily mezi první, které v úterý ohlásily problémy se škodlivým softwarem ještě než se virus rozšířil.
Moskva popřela jakoukoli účast a dodala, že obvinění jsou „neopodstatněná“.
Virus, který narušil IT systémy po celém světě, způsobil zamrznutí počítačů a požadoval výkupné v digitální měně Bitcoin, která je nevystopovatelná.
Tento útok však zasáhl také velké ruské firmy, což vedlo některé výzkumníky v oblasti kybernetické bezpečnosti k názoru, že Moskva za útokem není.
V sobotu však ukrajinská SBU uvedla, že díky údajům získaným od mezinárodních antivirových společností, to vypadá na spojení s předchozím útokem zahrnujícím takzvaný virus Petja, který údajně nebyl navržen tak, aby požadoval výkupné.
SBU později uvedl, že požadavek na výkupné byl jen krytím a dodal, že útok byl zaměřen na narušení operací státních a soukromých společností na Ukrajině a vyvolal politickou destabilizaci.
Agenturu SBU k tomuto předpokladu vedlo to, že neexistoval žádný skutečný mechanismus pro zajištění finančních plateb.
Zdá se, že Ukrajina byla při nedávných útocích obzvláště zasažena. Policie obdržela zhruba tisíc zpráv o narušení provozu počítačových sítí během 24 hodin. Celkem 150 společností podalo oficiální stížnosti u policie.
V prosinci byly finanční, dopravní a energetické systémy země obětí toho, co vyšetřovatelé považovali za kybernetický útok. Při incidentu došlo v Kyjevě k výpadku elektrické energie.
Útok na začátku tohoto týdne přichází dva měsíce po dalším globálním ransomwarovém útoku, známém jako WannaCry, který způsobil velké problémy pro britskou zdravotní službu National Health Service.

(Za použití materiálu BBC.)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner