První velká automobilka to řekla nahlas. Blíží se konec nejen dieselů, ale i klasických benzinových motorů. Od roku 2019 bude Volvo prodávat jen auta s elektromotorem, tedy elektromobily nebo hybridy.

Automobilka Volvo oznámila, že všechny nové modely uvedené na trh od roku 2019 budou plně elektrické nebo hybridní. Volvo se tak stává první velkou tradiční automobilkou, která určila datum, od kterého plánuje ukončit vývoj aut pouze se spalovacím motorem.

“Je to konec vozů vyráběných výhradně se spalovacím motorem,” uvedl ředitel společnosti Volvo Cars Hakan Samuelsson. Vývoj benzinových motorů bude sice pokračovat, ale jen ve spojení s elektromotorem. Spalovací motory pro modely, uvedené na trh dříve, zůstanou zatím v nabídce.

Mezi roky 2019 a 2021 plánuje automobilka Volvo představit pět nových, čistě elektrických vozů. Tři z nich pod značkou Volvo a dva pod značkou Polestar.

Prémiová auta s čínským kapitálem

Švédská automobilka, která je od roku 2010 v rukou čínského koncernu Geely, se na změnu už připravovala delší dobu. V poslední dekádě Volvo silně investovalo do nových modelů a továren. Součástí strategie firmy je i přijetí nových technologií, které umožňují vyšší výkon elektrických vozů a také autonomní řízení. Značka Polestar, kterou Volvo vlastní, se zaměří na elektrické vozy s vysokým výkonem a bude konkurovat Tesle.

Nová modulární platforma SPA, na níž stojí modely XC90 a dvojice S90 a V90 už byla navrhovaná se záměrem zástavby elektromotorů, i když zatím se s nimi neprodávají.

Volvo se rozhodlo zaměřit na elektrické vozy i díky svému čínskému majiteli. Čína je nyní jedničkou v oblasti prodeje elektrických aut a Geely je jedinou čínskou automobilkou, která vyrábí vozy pro Spojené státy.

V Číně se loni prodalo téměř 265.000 čistě elektrických vozů, zatímco v celé Evropě 110.000. Pokud by došlo ke kvótám, o nichž uvažuje čínská vláda, budou nepřipravené automobilky vystaveny sankcím.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner