Na dnešek slíbil Elon Musk začít vyrábět Teslu Model 3, elektromobil s velkými ambicemi. Auto střední třídy má cenovku pod milionem korun a míří na široké spektrum zákazníků. Přitom nabízí použitelný dojezd 350 kilometrů a uveze 5 lidí.

Vedle stávajících modelů bude nová Tesla 3 výrazně levnější. Zatímco luxusní modely S a X stojí kolem 3 mililonů korun, Model 3 je možné objednávat za 35 tisíc dolarů (kolem 800 tisíc korun) před zdaněním. Cílí tak i na „obyčejného“ zákazníka.

Konečně praktický elektromobil?

Výrobu Modelu 3 připravuje Tesla dlouhé měsíce. V továrně v americké Nevadě už probíhá výroba bateriových článků i dalších komponent. Připomeňme, že od loňského představení obdržela Tesla kolem 400 tisíc předobjednávek.

Tesla 3 má na první pohled všechny důležité vlastnosti, které od auta zákazníci očekávají, aby ho mohli normálně používat. Nabízí dojezd kolem 350 km a zvládne rychlé nabíjení superchargerem, což patří k hlavním konkurenčním výhodám Tesly. Přitom má dobré parametry i jako auto: uveze 5 dospělých lidí a zrychlení z nuly na 100 km/h zvládne za 6 sekund. Navíc bude mít senzory umožňující autonomní řízení.

Akcie padají z vrcholu

Kompletace auta bude probíhat v hlavní továrně Tesla ve Fremontu. Prvních 30 aut předá Tesla zákazníkům na speciální oslavě, kterou uspořáda 28. července. Potom výroba poroste exponenciálně. Během srpna jich chce vyrobit dalších 100, v září přes 1500 a na konci letošního roku slibuje vyrábět 20 tisíc Modelů 3 měsíčně.

Navzdory těmto zprávám akcie Tesly padají dolů. V dubnu překonala Tesla hodnotou koncern General Motors a stala se tak na čas nejhodnotnější automobilkou na světě. Dnes se ale vrací k realitě a hodnota akcií se snižuje.

Loni Tesla prodala 76 230 vozů a zaostala tak za svým plánem prodat 80 000 vozů, v letošním prvním kvartále se dostala na svůj rekord 25 000 vozů. Se zahájením výroby Modelu 3 má v plánu do roku 2018 zvýšit výrobu na 500 000 aut ročně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner