Ještě před tím, než za sebou zamknete byt a  vyrazíte za prázdninovými zážitky, vypněte všechny domácí spotřebiče. Uvidíte, že se vám to vyplatí. Nejen, že to poznáte v ročním vyúčtování energií, ale přístroje ochráníte i před případným zásahem blesku. Přinášíme vám několik tipů, jak na to.

Všechna zařízení, která nemusí být elektřinou napájena během vaší nepřítomnosti, odpojte ze zásuvek. Pohotovostní režim (tzv. stand-by) vám sice umožňuje ihned přístroje použít, ale přístroje non-stop (a tedy zbytečně) spotřebovávají elektrickou energii. Pokud na dobu čtrnáctidenní dovolené úplně odpojíte zhruba pět zařízení ze stand-by režimu, může úspora dosáhnout několika desítek korun.

„Záleží na tom, o jaké typy spotřebičů se jedná, jaký mají příkon a také, kdy byly vyrobeny. Obecně lze říci, že čím starší zařízení máme, tím více při jejich úplném vypnutí ušetříme,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy, a dodává: „Pohodlí dálkových ovladačů stojí běžnou domácnost více než 1500 Kč ročně, proto se vyplatí přístroje odpojovat i v průběhu roku.“

Pokud vaříte na elektrickém sporáku, vypněte ho pomocí hlavního síťového jističe. Totéž platí i pro plynové spotřebiče, zejména když máte spotřebiče s tzv. věčným plamínkem. Před samotným odjezdem ještě celý byt či dům překontrolujte, zda někde nezůstalo zbytečně rozsvíceno.

Preventivní odpojení přístrojů ze zásuvek se vyplatí zejména pro případ bouřek. Pokud blesk udeří v blízkosti vašeho bydliště do elektrického nebo telefonního vedení, v síti vznikne přepětí, které může zničit elektrospotřebiče v okruhu několika kilometrů. Zařízení takzvaně vyhoří. A nezapomeňte odpojit televizi i od antény. V tomto případě může být zásah do rodinného rozpočtu již zásadní.

Jestli bude vaše dovolená delší, zvažte, zda by nebylo lepší ledničku vyprázdnit, odmrazit a nechat vypnutou. „Velká námraza ledničkám ani vašim peněženkám rozhodně nesvědčí. Pokud je námraza větší než 3 mm, zvyšuje spotřebu elektrické energie až o 75 %,“ uvádí Libor Holub z Bohemia Energy. Vypnutou ledničku nechte pootevřenou, aby se uvnitř netvořily plísně a zápach. Novější typy chladniček umožňují nastavení prázdninového režimu, tzv. funkci „holiday“. Ta umožňuje nastavit teplotu na 12 ºC až 15 ºC, čímž se významně sníží spotřeba energie.

Patříte-li k těm, kdo využívají k ohřevu vody elektrický bojler, vypněte ho nebo nastavte jeho teplotu na minimum. A nezapomeňte ani na klimatizaci. Proti přehřívání místností ve vaší nepřítomnosti stačí zatáhnout závěsy či žaluzie. Navíc je možné u klimatizace pravděpodobně naprogramovat její zapnutí v den vašeho předpokládaného návratu domů.

Stejně tak, jako si chcete o dovolené odpočinout vy, dopřejte oddychový čas i svým domácím spotřebičům. Nebudete se muset obávat, že se během vaší nepřítomnosti něco nečekaného přihodí a navíc ještě ušetříte.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner