Kdo by nechtěl mít stále uklizeno, navařeno a vypráno? A bez práce! Této pohodlné a levné možnosti bydlení využívají v Čechách leckteří třicátníci. Zůstávají totiž bydlet u rodičů a na stěhování vůbec nepospíchají. Víte, co je k tomu vede?

Řeč je o pohodlném, velmi praktickém a hlavně bezstarostném bydlení s rodiči neboli „mama hotelu“. Podle průzkumu finanční skupiny Wüstenrot využívá těchto výhod každý pátý Čech ve věku 25 až 34 let. Jedním z hlavních důvodů tohoto fenoménu však prý není lenost nebo neschopnost, ale nedostatek finančních prostředků na vlastní bydlení.

A jak to řeší ti, kteří se přece jen rozhodnou odstěhovat se do vlastního? Celé třetině respondentů se na financování jejich současného bydlení zčásti nebo plně podílejí rodiče či jiní rodinní příslušníci. Pouze každý šestý dotazovaný si zajistil bydlení jen ze svých zdrojů.

Dnešním třicátníkům se od rodičů nechce. Pro téměř dvě třetiny lidí, kteří stále bydlí pod křídly svých rodičů, je ale hlavním důvodem společného soužití nedostatek peněz. Druhou silně zastoupenou skupinou, která využívá výhod „mama hotelu“, jsou tzv. singles (37 %). Díky bydlení s rodiči ušetří za náklady na bydlení, přestože často zastávají mají dobrou pracovní pozici. Řada z nich se ale obává závazku v podobě hypotéky, protože by se museli spolehnout pouze na jeden příjem, což se jim často zdá jako riskantní. Jsou jejich obavy zbytečné?

„Financování samostatného bydlení se není třeba bát. Podmínky hypoték nastavujeme tak, aby byly co nejdostupnější a nestaly se pro klienty svazující zátěží. V poslední době pozorujeme nárůst počtu úvěrů, které si pořizují jednotlivci. Většinou se jedná o jednopokojové či dvoupokojové byty. Často je to pro ně výhodnější, než platit nájem. V případě dvou pokojů mohou jednu místnost dlouhodobě nebo dočasně pronajmout a ze získaných financí si mohou snížit splátku,“ říká Jiří Klos, manažer vývoje bankovních produktů Wüstenrot.

Proti trendu jdou mingles. Jedná se o osoby v partnerském vztahu žijící odděleně. Z průzkumu finanční skupiny Wüstenrot vyplynulo, že přes 60 % osob sdílející domácnost považuje způsob bydlení za nudný a stereotypní, což dokonce vnímají jako možnou překážku vztahu. Právě z těchto důvodů se část z nich rozhodla žít odděleně, výjimkou nejsou ani sezdané páry vychovávající děti. Každý někdy potřebuje chvilku jen sám pro sebe, a právě v tom kromě oživení vztahu vidí takové páry největší výhodu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner