Chcete zabránit přehřívání interiéru, ale přitom se bojíte, že by zastíněním oken mohlo dojít k jeho nežádoucímu zatemnění? Potom určitě oceníte v podobě screenových clon. Zatímco předokenní rolety mohou fungovat nejen jako stínicí, ale i jako bezpečnostní prvky.

Screeny jsou tvořeny textilní tkaninou, která dovede maximálně omezit průnik sluneční energie, ale zároveň nijak nebrání světlu proudit do interiéru. Za slunečných letních dnů tak mohou snížit teplotu v místnosti až o několik stupňů, a přitom i ve zcela zataženém stavu zachovají interiér příjemně prosvětlený, uvádí pan Radek Havelka z firmy MINIROL, která se zabývá výrobou stínících systémů.

Kromě toho, že vám screeny přinesou do interiéru tepelnou a světelnou pohodu, je však oceníte také z hlediska designu. Krycí box, do kterého se screenová tkanina navíjí, představuje poměrně subtilní prvek, který lze snadno integrovat do fasády nebo naopak nechat úmyslně přiznaný. Jak krycí box, tak i samotná tkanina navíc umožňují výběr z mnoha barevných provedení, díky čemuž lze screeny velmi jednoduše sladit s ostatními fasádními prvky.

Zejména ve večerních hodinách mohou vaše okna přitahovat všetečné pohledy zvenčí. Jestliže chcete těmto nežádoucím pohledům zabránit, zvolte pro zastínění svých oken předokenní rolety! „Spuštěná roleta zcela zamezí průniku světla, a díky své neprůhlednosti vám tak zajistí nejen dokonalé soukromí, ale navíc vás ochrání před nočním světelným smogem, který pro mnoho lidí představuje překážku klidného spánku,“ říká Radek Havelka. Velkou výhodou předokenních rolet je také to, že výrazně zvyšují izolaci samotného okna. Předokenní rolety oceníte nejen v letních měsících, kdy brání přehřívání interiéru, ale také v zimním obdobím, jelikož zabraňují pohybu studeného vzduchu okolo okna, a tím pádem nežádoucímu ochlazování interiéru,“ uvádí pan Radek Havelka

Samozřejmostí je, že můžete stáhnout předokenní roletu nebo screenovou clonu pouze stisknutím tlačítka na stěně nebo s pomocí dálkového ovládání. Víte ale, že je možné řídit stínicí prvky automaticky například podle pohybu slunce nebo v závislosti na povětrnostních podmínkách? Inteligentní ovládací systémy vám ušetří nejen spoustu námahy, ale také nákladů.

Nebaví vás již ovládat stínící prvky u každého okna samostatně? Tak využijte možnosti propojit screenové clony či předokenní rolety s inteligentními systémy ovládání, díky kterým se nebudete muset téměř o nic starat! „Současné inteligentní systémy ovládání umožňují řídit otevírání a zavírání stínících prvků zcela automaticky. Můžete například zvolit individuální režim, s pomocí kterého jednoduše nastavíte, aby se screeny či rolety otevíraly a zavíraly vždy v předem určený čas, nebo režim ASTRO, který vám umožní nastavit otevírání a zavírání stínících prvků při východu a západu slunce přesně podle zeměpisné polohy domu. Jednotlivé režimy automatického řízení a jejich parametry lze přitom snadno měnit za pomoci nadřazeného dálkového ovladače, který slouží jako centrální řídicí systém,“ říká Radek Havelka.

To ale není vše! Chcete například, aby stínění reagovalo na aktuální podmínky v exteriéru i interiéru? Ani to není pro současné systémy řízení žádný problém! „K inteligentnímu systému ovládání je možné připojit přídavná čidla reagující na světelné, teplotní, větrné či otřesové podmínky, a to jak venku, tak v interiéru. Centrální řídicí jednotka pak na základě signálů přicházejících z jednotlivých čidel vyhodnotí, zda dojde k otevření či zavření stínicího prvku,vysvětluje Radek Havelka.

Inteligentní systémy ovládání však nepřinášejí pouze zvýšený komfort a pohodlí pro vaše bydlení, ale oceníte je například i z hlediska bezpečnosti či úspory nákladů. V kombinaci s přídavnými čidly mohou inteligentní systémy ovládání velmi dobře rozpoznat, kdy by mělo dojít k pohybu stínícího prvku, aby tak došlo k co největší úspoře energie a ušetření nákladů na klimatizaci, vytápění či osvětlení. Díky inteligentním systémům ovládání mohou sloužit screeny či rolety také jako ochrana před nezvanými návštěvníky. „Pokud se například chystáte na dovolenou a máte obavy, že by mohl nějaký zloděj využít dobu vaší nepřítomnosti k pokusu o vloupání do domu, tak jednoduše vyberete režim dovolené, který zajistí automatické otevírání stínicích prvků. Díky tomu bude dům vypadat stále jako obydlený, a nebude tak poutat nežádoucí pozornost lupičů,“ radí Radek Havelka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner