Koupelny se stávají stále důležitějším relaxačním místem v bytě. Přestávají být jasně ohraničeným prostorem a propojují se do ostatních místností, přičemž právě přebírají i funkci relaxační. Čím dál častěji se v nich setkáváme s doplňky, jako jsou poličky a odkládací plochy u van, odkládací stolky a křesla jakoby přinesené z obýváku a další prvky, které vybízejí k prodloužení času
stráveného při hygieně.

Novinkou letošního roku jsou podle největších výrobců tlumené zemité barvy, které ozvláštnily nejen nábytek, ale i sanitární keramiku. Sanita, často v tenkostěnném provedení, získala pískové, zelené, béžové, šedé či antracitové tóny. Umyvadla se umisťují většinou na desku, která je v převážné většině případů z masivu či potažená dýhou. „V nábytku se poměrně často ukazují i varianty otevřené. Jsou to jen konzole s policemi pod umyvadla,“ říká Kryštof Nosál, designér Ravak.

Mezi vanami letos jednoznačně vedou volně stojící, které mohou být navíc opatřené i bočními dvířky pro snazší vstup. Ačkoli se rozhodně nejedná o objev, firmy se k nim vrací zřejmě kvůli stárnoucí populaci a všeobecnému důrazu na výrobky ohleduplné k seniorům. „Neopominutelnou novinkou bylo matné provedení van, tzv. solid surface. U umyvadel se tento trend ukázal také v podobě kombinace lesklého vnitřku a matného vnějšího povrchu“ dodává Kryštof Nosál.
Nejmodernější sprchové kouty jsou často ve stylu walk‐in, tedy bezbariérové, umístěné přímo na podlaze a vytvořené jen požadovanou kombinací velkých skleněných ploch. „Zajímavostí u koutů pro mne je instalace bez nutnosti vrtání,“ dodává produktový manager RAVAK Martin Zítek.

Jedním z nejvýraznějších prvků letošního roku jsou nové designy vodovodních baterií, které v koupelně bojují o větší pozornost a stále propracovanější elektronika, která ovlivňuje jejich chod. Armatury „rozepjaly křídla jako ptáci“ a vzaly na sebe kromě obvyklé chromové úpravy i barvu mosazi, niklu, bronzu, černého bronzu nebo i růžového zlata v matném i lesklém provedení.
Jasně viditelným trendem je důraz na hygienu. WC s technologií RimOff jsou už standardem (WC bez oplachového kruhu), rozšířená jsou i elektronikou nabitá bidetová sedátka, ale k vidění byla i samočistící umyvadla. WC jsou čím dál „chytřejší“, umí analyzovat složení moči případně i pomocí aplikace nastavovat množství vody na splachování.

Elektronika a chytré aplikace obecně znovu dokázaly, čím nám mohou zpříjemnit život. Oblibu si získaly vodovodní baterie, které lze ovládat bez nutnosti doteku, vyhřívání zrcadel nebo třeba celé programovatelné sprchové kouty. Revoluční novinkou využitelnou nejen v koupelně je „hlídací“ senzor, který je schopen identifikovat, zdali v bytě neteče voda případně, jestli někde neprasklo potrubí a okamžitě upozorní uživatele přes internet.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner