Devítileté dítě, které bylo nakaženo virem HIV při narození, strávilo většinu svého života bez nutnosti léčby, sdělili lékaři z Jihoafrické republiky.

Dítě, jehož identita je chráněna, bylo léčbě podrobeno krátkou dobu po porodu. Od té doby bylo osm a půl roku bez léků a také bez příznaků nebo známek aktivního viru. Rodina říká, že je tím „opravdu potěšena“, což je pochopitelné. Zvláště proto, že tyto případy existují, ale jsou velmi vzácné.

Většina lidí potřebuje každodenní léčbu, aby se zabránilo HIV ve zničení imunitního systému a vypuknutí nemoci AIDS. Právě tyto nečetné případy mohou pomoci porozumět tomu, jak bylo dítě uchráněno a to by mohlo být cestou k novým lékům nebo k očkování proti HIV.

Dítě dostalo infekci od své matky v době svého narození v roce 2007. V krvi mělo velmi vysokou hladinu HIV. Včasná antivirová léčba nebyla běžnou praxí, ale tato byla podávána dětem od devíti týdnů v rámci klinického zkoumání.

Úroveň viru se nakonec stala nezjistitelnou a léčba byla zastavena po 40 týdnech. Na rozdíl od ostatních studovaných případů se virus nevrátil.

Včasná terapie, která napadá virus předtím, než má šanci plně se „usadit“, byla úspěšná již dvakrát. Takzvané „Mississippi Baby“ (dívka z USA narozená v roce 2010) bylo ošetřeno do 30 hodin po porodu a bylo 27 měsíců bez léčby, než se virus HIV opět objevil v krvi. Další léčbou byla úroveň viru opět snížena.

Existuje také případ francouzského pacienta, který bez se léků obešel více než 11 let.

Doktorka Avy Violari, vedoucí pediatrického výzkumu na Perinall HIV Research v Johannesburgu, říká: „Nemyslíme si, že samotná antiretrovirová terapie může vést k remisi“ (vymizení příznaků a projevů onemocnění, nikoliv nemoci samé). „Nevíme, jaký je důvod, proč toto dítě remise dosáhlo – myslíme si, že jde záležitost genetického nebo imunitního systému.“

Někteří lidé jsou přirozeně odolnější při zvládání infekce HIV. Bez ohledu na to se toto dítě liší od všeho, co bylo předtím pozorováno. Kdyby se to povedlo zopakovat u dalších lidí – třeba vyvinutím vakcíny – mohlo by to pomoci ostatním pacientům. Stojí za zmínku, že zatímco v těle dítěte nebyl aktivní HIV virus detekován, byl nalezen v imunitní buňce dítěte.

HIV se v nich může skrývat – je to takzvaný latentní HIV – po dlouhou dobu, takže stále existuje nebezpečí, že by dítě mohlo v budoucnu potřebovat pomoc léků. Je také třeba mít stále na paměti, že se jedná o velmi ojedinělé případy.

„HIV je stále po celém světě obrovským problémem a nesmíme se dívat jen na jeden takový jev, místo abychom se dívali na větší problémy, které má Afrika,“ říká profesorka Diana Gibb pro BBC.

V celosvětovém měřítku žije 36,7 milionů lidí s HIV a pouze 53 procent z nich dostává antiretrovirovou terapii.

Dr. Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění, uvedl, že je třeba ještě dalšího studium problému, „abychom se naučili, jak indukovat dlouhodobou remisi HIV u infikovaných dětí“.

„Tento nový případ však posiluje naši naději, že krátkou léčbou HIV infikovaných dětí je pak můžeme ušetřit břemena celoživotní terapie a zdravotních následků.“

(Zpracováno podle zpravodajství BBC.)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner