V české vesnici Popovičky, kterou najdete nedaleko Prahy, dostal architekt Ján Stempel hned dvě šance. První realizací byl dům ze dřeva. Potom k němu přibyl ještě kamenný soused. Přestože se jedná o moderní, energeticky úsporné bydlení, jsou to objekty, které nikterak nenarušují vesnický ráz okolních budov.

Dřevostavba díky použitému přírodnímu materiálu skvěle zapadá do okolního prostředí. Nicméně její majitelé si potrpí na originalitu, a hravost, takže interiér domu je tvořen neomítnutými tvárnicemi, které působí jako stavebnice lega.  A protože je pro ně příjemná a vkusná atmosféra důležitá i v exteriéru, měli trochu strach, kdo koupí vedlejší parcelu. Nechtěli, aby na sousedním pozemku vznikla stavba, která bude působit nevkusně a rušivě. Vzali tedy osud do svých rukou a doporučili pozemek i již osvědčeného architekta Jána Stempela svým známým. A tak vznikl další energicky úsporný dům, který je postavený z cihlového systému Porotherm. Cihla se zde stala nejen konstrukčním, ale i designovým prvkem, který skvěle ladí s břidlicovou střechou.

Dům je rozdělený na dvě části – převýšenou vnitřní a krytou venkovní. Inspirací se architektovi stal princip průjezdných stodol. Obývací část se nachází trochu stranou a je navozuje spíše intimnější atmosféru. Klidová zóna, jako jsou ložnice a k nim náležející koupelny, jsou umístěny ve zvýšeném podkroví. Interiéru dominuje kombinace dřeva a skla.

Oba domy se vzájemně skvěle doplňují a vytvářejí příjemný soulad. Navíc majitelé spojili obě zahrady, takže zmizela rušivá bariéra plotu, což umožnilo vyniknout prostému rázu vesnických objektů a rostlinnému porostu.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner