Z objektu, který byl postavený v roce 1889 hned vedle známého rakouského hotelu a vinařství Josef Weiss, je dnes díky studiu vedenému architektkou Julií Kick energeticky úsporný dům. Najdete ho v centrální čtvrti města Dornbirn, nedaleko vlakového nádraží.

Mohlo by se zdát, že když byla v roce 1997 více než sto let stará budova v Dornbirnu zařazena na seznam národních kulturních památek, byl to pro ni kritický milník. Přestože byla dezolátním stavu, díky tomu rozhodnutí unikla jen o vlásek demolici. Nikdo ale asi v tu chvíli netušil, že na svou rekonstrukci bude čekat dalších 20 let. Během té doby vznikly sice různé projekty, ale nakonec z nich žádný nebyl nikdy zrealizovaný. Dům byl opuštěný a chátral až do roku 2016, kdy se konečně dostal do rukou majitelů, kteří se nezalekli různých nařízení a omezení památkářů a pustili se do jeho citlivé přestavby.

Noví majitelé zadali náročnou rekonstrukci architektonickému ateliéru Julie Kick. Jejich přáním bylo, aby vznikl energeticky úsporný dům, který by jim poskytl pohodlné bydlení a ještě by v něm mohli mít pracovní prostor, v němž by byl umístěn ateliér. Architektka jejich přání bezezbytku splnila. Přitom samozřejmě respektovala podmínku památkářů, aby byl zachován plášť budovy včetně všech specifických zvláštností.

Výsledkem je otevřený životní i pracovní prostor. Všechny zásahy proběhly pouze uvnitř budovy, zatímco dřevěná fasáda je původní. V ní jsou umístěny speciální lineární otvory, díky nimž dopadá do interiéru více světla a zároveň umožňují pěkný výhled. Původní je také dřevěná konstrukce a podlahy. Jejich renovace probíhala tak, že stará prkna byla při demontáži očíslována. Většina z nich byla potom zrestaurována a vrácena na původní místo. Část dřevěných dílů byla bohužel nevratně poškozená, takže musely být nahrazeny novými. Zajímavé je, že vzhled vyměněných dílů nebyl přizpůsobován těm původním a nebyly zestařeny. Naopak jsou úmyslně ponechány tak, aby bylo na první pohled patrné, která prkna jsou nová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner