Málokterá místa v domě dovedou na člověka dýchnout takovým klidem a pohodou jako zimní zahrady. Pojďte se námi podívat, jak to vypadá v jedné takové, která vás ale díky svému důmyslnému technickému provedení i k dokonalosti dovedeným detailům nezklame za žádného počasí.

Zimní zahrada je připojena k jižní straně rodinného domu. Její konstrukce je tvořena hliníkovým systémem splňujícím ty nejpřísnější požadavky na pevnost, trvanlivost a nenáročnou údržbu. „Chtěli jsme mít možnost maximálně otevřít nejdelší stranu naší zimní zahrady orientovanou na jih, a to se podařilo díky důmyslné kombinaci posuvných, výklopně posuvných a trojkřídlých zalamovacích dveří. Dokážeme zcela otevřít až 70 % plochy, a dosáhnout tak propojení s vnějším prostranstvím. Doslova tím stíráme rozdíl mezi interiérem a exteriérem,“ popisují nadšení majitelé.

Tím ale rozmanitá a netradiční výbava zimní zahrady rozhodně nekončí…

Přestože zimní zahrada směřuje přímo na jih, je i v letním období, kdy se sluneční paprsky opírají největší silou do jejích skel, příjemným místem pro relaxaci. „Aby byla i v těch nejparnějších dnech v zimní zahradě příjemná teplota, a majitelé se tak v ní cítili co nejpohodlněji, bylo zvoleno zasklení izolačním dvojsklem s protisluneční úpravou, které v kombinaci se zastíněním pomocí látkové markýzy brání pronikání slunečního tepla do interiéru, a chrání jej tak před nežádoucím přehříváním,“ uvádí Ing. Miroslav Culka, odborník ze společnosti DAFE-PLAST, která zimní zahradu dodávala.

Ze zimní zahrady však dělá ideální místo pro bezstarostný odpočinek nejen využití prvotřídních materiálů a technologických vychytávek, ale také zajímavé barevné provedení. „Z nabídky vzorníku RAL jsme vybrali světle hnědý odstín 8001, který celý prostor příjemně zútulňuje, a navíc skvěle ladí s podlahou i interiérovými doplňky,“ vysvětlují své rozhodnutí majitelé.

Aby se majitelé zimní zahrady nemuseli starat opravdu téměř o nic, zvolili ovládání zastínění pomocí automatického řídicího systému, který má zároveň na starosti i odvětrávání zimní zahrady střešními okny. Automatický řídicí systém myslí naštěstí i za nás. Pokud se ve chvilkové nepozornosti například rozhodneme stáhnout markýzu zrovna v momentu, kdy je otevřené střešní okno, systém automaticky spustí funkci blokace, díky čemuž nedojde k jejich kolizi a případnému poškození,“ pochvalují si majitelé.

V interiéru se majitelé naštěstí nemusí bát ani zatékání vody, které je častým problémem především u nekvalitně zkonstruovaných zimních zahrad. K odvádění vody ze střešní konstrukce slouží nenápadný okapový žlab, který navíc svými tvary i odstínem dokonale ladí s celkovým vzhledem zimní zahrady. Zajímavostí je, že součástí okapu je i topný kabel, který je vedený v drážce na dně žlabu. Ten v zimním období zabraňuje zamrznutí a vzniku rampouchů.

Majitelé mysleli také na to, aby bylo možné si naplno užívat kouzlo jedinečného prostoru i v noci, a přímo do střešní konstrukce nechali zabudovat praktické bodové osvětlení. „Rozvody elektřiny jsme zcela skryli v nosnících, aby konstrukci nenarušovaly žádné vodicí lišty a nevzhledné kabely, a mohla tak vyniknout pouze bodovka v elegantním nerezovém provedení,“ uvádí Ing. Miroslav Culka.

Tato zimní zahrada je orientovaná na jih, ale nepřehřívá se, protože si teplotu reguluje „sama“ a můžete v ní bezstarostně relaxovat i za chladnějších dní i nocí. Skvělá inspirace pro blížící se podzimní plískanice, co říkáte?

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner