Hradozámecká noc je projektem Národního památkového ústavu, během něhož se vždy v jednu noc v roce otevírají běžně přístupné i tajemné prostory památek při různých prohlídkách, divadlech, koncertech a jiných doprovodných programech. Letos proběhne v sobotu 26. srpna.

V noci z 26. na 27. srpna otevře své brány přesně 86 památek po celém Česku. Čekají vás kromě neopakovatelné noční atmosféry rytířská klání, kostýmované prohlídky, divadelní představení, koncerty a další pestrý program. Centrem již osmého ročníku populární Hradozámecké noci bude tentokrát renesanční zámek v Náměšti nad Oslavou, kde nebude chybět ani závěrečný ohňostroj.

„Během Hradozámecké noci může návštěvník spatřit a zažít památku doslova v jiném světle, kdy noční atmosféra dodává známým místům neopakovatelné kouzlo. V tomto je tradiční Hradozámecká noc skutečně jedinečná,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

„Žerotínský zámek v Náměšti nad Oslavou pro nás byl jasnou volbou. Náměšťská Hradozámecká noc je totiž jedním z vrcholů letošního Roku renesanční šlechty, ve kterém se snažíme veřejnosti připomenout a přiblížit významné šlechtické rody období renesance. V létě jsme otevřeli novou interaktivní expozici na zámku v Bučovicích a na několik atraktivních výstav se mohou návštěvníci těšit i na podzim,“ zve k návštěvě generální ředitelka NPÚ.

V duchu renesance se proto ponese program celé noci v Náměšti nad Oslavou. Zcela výjimečně bude zpřístupněna i panská oratoř zámecké kaple, kde si budou návštěvnici moci prohlédnout originál šestidílné Bible kralické z let 1579–1593, která je součástí knihovního fondu náměšťského zámku. Na své si ale přijdou i milovníci renesanční hudby a noc vyvrcholí závěrečným ohňostrojem.

Stejně jako v minulých letech se k Hradozámecké noci kromě památkových objektů spravovaných Národním památkovým ústavem i letos připojuje řada památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi – mezi nimi například zámek Dobříš, hrady Roštejn, Český Šternberk, Kost, Valdštejnský palác a Valdštejnská zahrada v Praze, Národní hřebčín Kladruby nad Labem a další. Poprvé se stane součástí této akce také tvrz Vyšehořovice, zámek Vranov nad Dyjí a Janův hrad.

Prohlídky ale nebudou pouze o historických objektech. Například v Litomyšli, Nových Hradech, Hluboké nad Vltavou, Velkém Březně či na zámku v Nelahozevsi si přijdou na své i gurmáni. Děti si zase užijí spoustu zábavy na Chvalském zámku, Dobříši, Loučeni, Zruči nad Sázavou, Benešově nad Ploučnicí, Kunětické hoře a Náměšti na Hané. Na zámku v Kuníně si dokonce mohou vyzkoušet roli průvodců. Naopak bez průvodce bude možné projít zámky Slatiňany, Hořovice, Červená Lhota, Dačice, Kratochvíle a Hrádek u Nechanic. Zájemci o kláštery jistě ocení noční návštěvu Broumova, Sázavy nebo Zlaté Koruny a zkrátka nepřijdou ani příznivci vily Stiassni, Jurkovičovy vily a vily Löw-Beer v Brně.

Podrobný program akcí Hradozámecké noci najdete na webu Národního památkového ústavu. Kromě informací týkajících se průběhu noci v jednotlivých objektech zde najdete také údaje o vstupném či možnosti rezervace noční prohlídky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner