Dánové se pravidelně umisťují na předních místech žebříčků nejšťastnějších národů světa. A důvod? Jejich výjimečný přístup k životu zvaný hygge. Pod tímto tajemným slovem se skrývá filozofie, jejímž základem je hledání štěstí, přátelského tepla a blízkosti i v těch nejzákladnějších životních situacích.

Dánské slovo hygge se do češtiny nedá doslovně přeložit ani stručně popsat. I sami Dánové říkají, že jej nejde vyjádřit jedním či dvěma slovy. „Hygge je životní styl, který oslavuje malé i velké radosti všedního dne. Navozuje pocit duševního klidu a vyvažuje stres, který každodenně zažíváme“ říká Delia Fischer, zakladatelka a kreativní ředitelka Westwing.cz. Může to být ranní šálek kávy, procházka lesem, oběd s rodinou či přáteli. Žít ve stylu hygge znamená hledat krásu v maličkostech a užívat si kouzla přítomného okamžiku.

K základům hygge patří také budování mezilidských vztahů. Naučte se čerpat radost ze společných chvil, protože kvalitně strávený čas je podle seveřanů ten, jenž strávíte s lidmi, které máte rádi. Začít můžete třeba společným jídlem. I když vás čeká den plný povinností, udělejte si čas na společnou snídani nebo večeři. Odložte na chvíli telefony, vypněte televize a notebooky a povídejte si. Volné večery jsou zase jako stvořené pro setkávání s přáteli. Pozvěte je k sobě domů, připravte malé pohoštění, zapalte svíčky . Bavte se uvolněte, bez stresu, v pohodě. Na chvíli se zastavte, vnímejte společně strávený čas a vnímejte pocit spokojenosti a štěstí. To všechno je podstata hygge.

Hygge jsou chvíle, kdy se cítíte příjemně a v bezpečí. Důležité je také najít si čas pro sebe. Všechno, co děláte rádi, může být hygge – projížďka na kole, večer strávený pod dekou s knížkou, šálek kávy nebo kostička čokolády rozplývající se na jazyku. Hygge je okamžik, kdy se odtrhnete od okolního světa a věnujete se pouze sami sobě, a tomu, co vám dělá radost.

Dánové mají slabost pro dobrý design. A není se čemu divit. Díky nedostatku přirozeného světla se společenský život odehrává převážně v domácnostech. A ty jsou doslova svatyněmi hygge. V tamních interiérech vládne klidná a útulná atmosféra, kterou tvoří především vhodně zvolené doplňky. Měkké polštáře, hřejivé plédy, kožešiny, spousta svíček a luceren – to jsou základní ingredience hygge bydlení. Seveřané jsou známí také svojí láskou k přírodním materiálům. Slaměné koše, dřevo, kovové vázy a nebo kožené koberce jsou nadčasovou klasikou, která se hodí do každého interiéru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner