Společnost Avia Motors dnes představila první vůz po obnovení značky, Avia Initia. Vyrábět jej začala ve svém závodu v Přelouči na Pardubicku, kam přestěhovala výrobní linku z pražských Letňan. Vyrábět se bude v několika modifikacích, řekl dnes novinářům generální ředitel společnosti Ivan Fišák.

„Zatím je vozidlo v provedení do 12 tun celkové hmotnosti. Bude samozřejmě tradiční škála 7,5, devět a 12 tun, různé rozvory rámu a plánujeme i dovyvinutí vozidla 4×4 a další zástavbu jiného motoru od jiného dodavatele,“ uvedl Fišák. Motorizace jsou nyní tři s výkony 150, 180 a 210 koní dodávané firmou Cummins.

Ještě letos chce Avia vyrobit 90 vozidel, prakticky všechny jsou již zamluvené. V příštím roce by z výrobní linky mělo sjet 360 až 400 vozů.

Avia a Tatra v jednom holdingu

Téměř stoletá česká značka obnovila výrobu nákladních aut po čtyřech letech pod novým vlastníkem Czechoslovak Group, v jehož areálu automobilka nově sídlí. Ve stejné skupině je i kopřivnická Tatra.

Kabiny vyrábí Avia ve vlastní svařovně z výlisků dovezených z Indie, lakují se v sesterské automobilce Tatra. Rámy bude dodávat firma Karbox, obě jsou součástí holdingu CSG.

Společnost nyní dokončuje homologaci vozidel a výroby, zahájení sériové produkce plánuje na listopad. První vůz vyrobený v Přelouči již má svého majitele, získala jej společnost Recycling – kovové odpady z Chotěboře.

Avia v současnosti zaměstnává asi 85 lidí a počítá se zvyšováním jejich počtu v závislosti na růstu produkce. Výrobní kapacita v Přelouči činí až 1200 vozů ročně, což by vyžadovalo zhruba 150 zaměstnanců.

Letňany, Indie, Přelouč

Avia byla založena v roce 1919, a původně byla výrobcem úspěšných letadel a leteckých motorů. V poválečném období začala být Avia aktivní i v automobilovém průmyslu.

Největšího rozvoje zaznamenala v 60. letech výrobou velmi úspěšných lehkých nákladních automobilů. Po revoluci Avii postupně vlastnila korejská automobilka Daewoo nebo indická Ashok Leyland.

Od roku 2016 je Avia součástí Holdingu Czechoslovak Group (dříve Excalibur Group) zbrojaře Jaroslava Strnada.

Avia

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner