Architekt Adam Rujbr je autorem zajímavého projektu rodinného domu v Moravském krasu. Jedná se o moderní objekt sestávající ze tří částí ve tvaru kvádrů, který má skvělou polohu – nachází se jen 40 metrů od lesa.

Dům tvoří tři základní části, které jsou spojené v jeden celek. Dominantní dvoupodlažní kvádr uprostřed kompozice je doplněn dvěma přízemními – východním technickým a západním obytným. Hlavní část domu (dvoupodlažní) navazuje svou východní hranou na prodloužení uliční čáry přilehlé bezejmenné ulice.

Jižní hrana domu je souběžná s hranicí lesa, od kterého je vzdálena 40 m. Tato vzdálenost by měla umožňovat proslunění domu i v zimních měsících.

Bíle omítnutý dům má plochou střechou, zatímco okenní hliníkové rámy jsou tmavošedé. Okna mají různou výšku parapetu a nadpraží podle účelu místnosti. Tato rozdílnost vytváří na fasádách hravou geometrii. Pravoúhlé tvary jsou oživeny oválným výstupem na sluneční terasu a atraktivní spirálou točitého schodiště propojující terasu v přízemí s terasou v patře.

Ve východním přízemním kvádru je technické zázemí, parkovací stání a garáž. Najdete zde zádveří, sklad a šatnu, částečně sem zasahuje i apartmán hostů. Ze vstupní strany je prostor krytý před nepřízní počasí přesahující střechou. Obytná část je patrová s příslušenstvím a tvoří hlavní komunikační uzel domu. Hlavní společenská část domu, kde nachází obývací pokoj s jídelnou, je orientovaná na západ. Přesah střechy na jih zajišťuje účinné stínění a zároveň umožňuje obyvatelům pobyt venku i v deštivém počasí.

Nezanedbatelnou roli zde hraje terasa, která plynule navazuje na obytnou část. Tato terasa sice poskytuje příjemné relaxační posezení s výhledem na les a do kraje, ale zároveň je krytá před větrem a zraky chodců z ulice. Součástí terasy je zapuštěný bazén se zasouvací podlahou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner