Nejprodávanější elektromobil světa dostane nástupce. Nissan dnes představil druhou generaci svého úspěšného modelu Leaf, která bude po všech stránkách lepší: nabídne delší dojezd, množství moderní výbavy a řízení pomocí jediného pedálu. Cena zůstane stejná.

Elektromobil Nissan Leaf jsme vyzkoušeli před pár dny. Jeho druhá generace, kterou japonská automobilka Nissan Motor dnes představila, bude ve všech ohledech lepší.

Dojezd 370 kilometrů, za rok ještě víc

Hatchback nižší střední třídy dostane větší baterii s kapacitou 40 kWh, která zajistí dojezd 378 kilometrů (realita bude ve skutečnosti zřejmě o něco nižší). Odcházející generace měla 30 kWh a reálný dojezd lehce přes 200 km.

Plné nabití baterie s 6 kW konektorem bude trvat 8 hodin, na rychlonabíječkách se dostanete za 40 minut na 80 % kapacity.

Pokud by tento dojezd někomu nestačil, Nissan koncem roku 2018 pošle na trh Leaf s vyšším výkonem a kapacitou baterie za vyšší cenu,Tato verze poskytne ještě větší dojezd a zákazníci si tak budou moci vybrat variantu dojezdu podle svých potřeb.

Novinka přijde na v říjnu na japonský trh a jeho cena bude začínat na 3,15 milionu jenů — to je přibližně 730.000 Kč, tedy podobně, jako stojí dnes první generace. Do Evropy by měl nový Leaf dorazit v lednu příštího roku.

Automatické parkování a ovládání jedním pedálem

Nový elektromotor dostal výkon 110 kW (150 koní) a točivý moment 320 Nm, což by se mělo projevit na rychlejší akceleraci.

Zajímavé je, že Leaf dostane prvky autonomního řízení ProPILOT, který pomůže při jízdě v jednom jízdním pruhu na dálnici. Ve výbavě bude také funkce ProPILOT Park, která dokáže od začátku do konce automaticky zaparkovat.

A pak tu bude e-Pedal, technologie, která zjednoduší ovládání auta na použití jediného pedálu. Když dáte nohu z plynu, Leaf bude tak silně rekuperovat (ukládat energii z jízdy), že bude neustále brzdit až zastaví. Brzdový pedál bude potřeba jen při prudkém brzdění.

S touto výbavou by měl být Leaf základem směřování značky Nissan do budoucnosti, říká Hiroto Saikawa, šéf automobilky. “Řada jeho silných stránek bude použita v dalších modelech Nissan v budoucnu,” slibuje.

Nejprodávanější elektromobil na světě

Nissan Leaf se od uvedení na trh v roce 2010 stal nejprodávanějším vozem na elektrický pohon na světě. Nissan slibuje, že vylepšená verze díky větší baterii dojede na jedno nabití až o poloviční vzdálenost dál. Podle BBC tím ale stále nepřekoná dojezd elektromobilu Tesla Model 3 ani Chevrolet Bolt od General Motors.

„Leaf nebude vyzývatelem Tesly,“ řekl šéfredaktor webu Next Green Car Chris Lilly. „Ale má na své straně cenu i výrobní kapacitu. Získáte mnohem menší dojezd, ale zaplatíte mnohem méně,“ dodal.

Nissan podle BBC nabízí nový elektromobil v atmosféře zostřující se konkurence na dynamicky se rozvíjejícím trhu „zelených“ vozidel. Ukrojit si pro sebe z prodejů japonské automobilky se kromě Tesly a General Motors snaží i německý Volkswagen s modelem e-Golf, BMW i3 nebo jihokorejský Hyundai Ioniq.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner