Ve čtvrtek 21. září 2017 v 18 hodin se otevírá na nádraží Praha-Bubny galerie Vrstvy paměti. Po tomto prvním spojení objektů s krajinou města se budou výtvarná díla nějakou dobu sžívat s okolním prostředím a 3. října v 18 hodin se bude konat první oficiální vernisáž galerie Vrstvy paměti na chodníku mezi nádražím Praha-Bubny a novým peronem stanice Bubny-Vltavská.

Památník šoa Praha již dlouhou dobu posiluje význam místa paměti spojeného s deportacemi pražských židů do ghett a koncentračních táborů. Víte, že první pražský židovský transport občanů protektorátu určených k likvidaci odjel z nádraží Praha-Bubny už před 76 lety. Nacisté během 2. světové války deportovali z Prahy na 50 000 židů. Od roku 2015 stojí u nádraží Praha-Bubny 20 metrů vysoká socha Aleše Veselého nazvaná Brána nenávratna. Má podobu koleje směřující do nebe a také ta v místě připomíná uskutečněné transporty.

V letošním roce bude představena nová realizační studie revitalizace stávající nádražní budovy, která se v budoucnu promění v aktivní památník se širokým vzdělávacím zázemím a pravidelným sezonním kulturním programem. Na nástupiště a mezi koleje přicházejí výtvarní umělci, kteří svými osobitými díly otevírají unikátní výstavní prostor na nádraží Bubny. Navazují tak na výše zmíněnou monumentální sochu Aleše Veselého.

Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na 50 000 lidí ve chvíli, kdy vkročilo do bubenského kolejiště, ztratilo právo na budoucnost. A právě vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je hlavním impulzem pro tuto akci. Oslovení tvůrci, především sochaři, se vydali cestou podobenství zkázy, která je na tomto nádraží Bubny cítit dodnes.

Díla vytvořená přímo pro Vrstvy paměti mají předem určený čas existence. Okamžikem instalace totiž začne jejich rozpad. Všichni zúčastnění tvůrci tedy pracují s vědomím dočasné životnosti svých sochařských objektů. Vydat všanc svou tvorbu přírodě i náhodným kolemjdoucím našlo odvahu v první fázi pět umělců. Spojuje je předchozí tvorba reagující na kontext genia loci výstavních míst, kde prezentovali svá díla. Zároveň je zajímají specifické materiály, které posunují význam objektů a nutí diváky k aktivní spolupráci. Českou i světovou premiéru zde budou mít práce Daniela Pešty, Kryštofa Kaplana, Martina Janíčka a Lenky Kristiánové.

Galerie Vrstvy paměti je odvahou umělců poskytnout svůj tvůrčí potenciál místu, které má silnou minulost, ale nejistou budoucnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner