Když se řekne Volmanova vila v Čelákovicích, vybaví se tomu, kdo ji zná, víc než jen funkcionalistický objekt z konce 30. let. Vybaví se mu rozlehlý anglický park v sousedství prosperující továrny, krásný sen, který se změnil ve skutečnost. Areál s vilou továrníka Volmana je ale i mementem, jak pomíjivý může sen být. Stačilo 40 let nezájmu, a dům i se zahradou se proměnily v něco, co už jen vzdáleně připomíná prvorepublikovou ideu.

Rozpadající se objekt v místech, která navštěvovala honorace z celé republiky, zplanělý park tam, kde se na koni proháněla Volmanova dcera, a zahrádkářská kolonie z bývalého sadu. Řízením osudu se ale našel někdo, kdo se rozhodl vdechnout život téměř zapomenutému snu. Ukázalo se totiž, že koncepce celého areálu v rozsahu jeho původních aktivit, kde je výrobní provoz doplněn rozlehlým parkem, zelení určenou k rekreaci a bydlením, je nadčasovou myšlenkou.

Výstavba a rehabilitace areálu se stayl pro  architekty Marka Tichého, Magdalenu Kürfurstovou a Jana Tomeše z pražského ateliéru Tichý & Kolářová s.r.o. výzvou pochopit a pokračovat v duchu jistě ne náhodně vzniklé kompozice. To se ale netýkalo vlastního objektu vily. Ten naopak s podporou jejích vlastníků v průběhu deseti let podrobili detailnímu průzkumu s týmem historiků, restaurátorů a specialistů na netradiční technologie.

Následně – po zodpovědné diskusi s památkáři, především s dr. Pavlem Kroupou z Národního památkového ústavu Středních Čech – připravili projekt oprav, a ten se pak po malých částech postupně realizoval. Toto skládání střípků a jejich doplňování o části ztracené v historii bylo velmi časově náročné. Nicméně výsledek stojí zato!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner